Kocaeli'de Park Tartışması

Kocaeli'de Park Tartışması

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 'Park Eden Araçların Çekilmemesi' ile İlgili Genelgesi Yanlış Anlaşılınca, Vatandaşlar ile Polis ve Zabıta Arasında Sık Sık Gerginlik Çıkıyor.

Kocaeli'de Park Tartışması

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 'park eden araçların çekilmemesi' ile ilgili genelgesi yanlış anlaşılınca, vatandaşlar ile polis ve zabıta arasında sık sık gerginlik çıkıyor.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından park yasağını ihlal ettiği tespit edilen araçların çekilmeyip, sadece plakasına ceza tutanağı düzenlenmesine dair 81 ilin valiliklerine gönderdiği genelge polis ile vatandaşı bir birine düşürüyor. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde hatalı park konusunda yapılan denetimler sürerken, vatandaşların genelgeyi yanlış anlaması sebebiyle sık sık tartışmalar yaşanıyor.

Emniyet ve belediye yetkilileri, trafiği aksatmayacak şekilde park yasağı olan yerlerdeki araçların çekilmeyerek ceza kesildiğini, ancak trafiği etkileyen araçların ise çekilmeye devam edileceğini söyledi. Yetkililer, genelgenin vatandaşlar tarafından yanlış anlaşıldığını belirterek, ''Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 119. maddesinde, 'Duraklamanın yasak olduğu yerlerde, geçiş yolları önünde ve üzerinde, belirlenmiş yangın musluklarına her iki yönden 5 metrelik mesafe içinde, kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklarını belirten işaret levhalarına 15 metrelik mesafe içinde, üç veya daha fazla ayrı taşıt yolu olan karayolunda, ortadaki taşıt yolunda ve üç veya daha fazla şeritli yollarda aksine bir düzenleme veya işaretleme yapılmadıkça, sağ şerit dışındaki şeritlerde (2. ve 3. sıralara park), kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde, geçiş üstünlüğü olan araçların giriş ve çıkışının yapıldığının belirlendiği işaret levhasına 15 metrelik mesafe içinde, kamunun faydalandığı yerlerin giriş ve çıkış kapılarının önünde ve her iki yönde 5 metrelik mesafe içinde, belirli kişilerin ve tatil günleri dışında, kurum ve kuruluşların araçları için ayrılmış ve bir işaretle belirlenmiş park yerlerinde park edilmiş araçlar çekilir' deniliyor. Buna uymayan araçları çekiyoruz. Fakat vatandaşlar genelgeyi yanlış anlıyor, bu yüzden araçlarının çekilmesine itiraz ediyor" dedi.

(RY-MŞ) 11.03.2008 16:55 TSİ