Kocaeli'de Doğa Kültür ve Laz Festivali

Kocaeli'de Doğa Kültür ve Laz Festivali

Karamürsel ilçesinde Doğa Kültür ve Laz Festivali düzenledi.

Kocaeli'de Doğa Kültür ve Laz Festivali

Karamürsel ilçesinde Doğa Kültür ve Laz Festivali düzenledi.

Sunni Baba Mesire Alanı'nda yapılan festivale, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Kocaeli Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Sima Doğu Karadenizliler Hizmet Vakfı Başkanı Orhan Bayramin, Karamürsel Çevre Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akgüner, Karamürsel-Osmaniye Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Burhan Yılmaz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sima Doğu Karadenizliler Hizmet Vakfı Başkanı Orhan Bayramin, yaptığı konuşmada, festivalin daha geniş kitlelere ulaşmasını amaçladıklarını belirterek, "Kendi kültürümüzün özünü bulmak, oradaki yaşamını bizimkiyle aynı olduğunu anlatmak, tanışmak ve kaynaşmak amacıyla Laz Kültürünün ne olduğu konusunda böyle bir aktivite yaptık. Güzellikleri ortaya çıkarttığımıza inanıyoruz. İleride daha geniş halk kitlelerine hitap edeceğiz. Bu bir köye dönüş, öze dönüş projesidir. Yöresel enstrümanlar çalınması kadın korosu yöresel şarkılar söylemesi bunların hepsi çok güzel." ifadesini kullandı.

Osmaniye Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Burhan Yılmaz da "Amacımız Türkiye'deki Laz kökenli kişilerle kucaklaşmak, köyümüzü tanıtmak ve ekonomisini geliştirmek. Eko ve sağlıklı yaşam turizmi ve organik ürün üretilmesini amaçlıyoruz. Festival, yüzlerce yıllık değerleri yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacı ile düzenledik." şeklinde konuştu.

Karamürsel Çevre Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akgüner, "Geleneksel kültürlerin kaynağı köylerdir. Ancak değer olarak gözden düştü. Bu kültürü tanıtmalıyız. Festivalde bu kapsamda fotoğraf sergisi ve gençler için doğa yürüyüşü ile bisiklet gezisi düzenledik." dedi.

Konuşmaların ardından yerel sanatçılar konser verdi ve resim sergisi açıldı.

Daha sonra çeşitli yarışmalar ve doğa yürüyüşü düzenlendi.