Koç Holding'in "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi"

Koç Holding'in "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi"

Koç Holding'in 'Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi'
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

'Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi' doğrultusunda düzenlenen 'Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri'ne 27 bini aşkın kişi katıldı.

Koç Holding'in 2006'dan bu yana yürüttüğü

"Ülkem İçin Projesi" kapsamında 2012 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) işbirliğinde hayata geçirdiği

'Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi' doğrultusunda düzenlenen 'Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri'ne 27 bini aşkın kişi katıldı.

Yapılan açıklamaya göre, Koç Holding, "Ülkem İçin Projesi"nin 2012 - 2013 yılı uygulaması olarak UNDP ve AYDER işbirliğinde hayata geçirdiği 'Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi'ni Koç Topluluğu çalışanları ve Ülkem İçin Elçisi bayilerinin desteği ile tüm Türkiye'ye yaydı.

Projenin başladığı Mayıs 2012'den itibaren Koç Topluluğu şirketlerinde ve 20 ilde düzenlenen "Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri"ne 27 bini aşkın kişi katıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, projenin ilk yılında tüm Türkiye'yi etkileyen duyarlılık bilinci ile büyük ve önemli adımlar attığını belirtti.

Koç, 2013 yılında projenin uygulama adımlarının artarak devam edeceğini vurgulayarak, "Koç Topluluğu'nun değerli çalışanları ve Ülkem İçin Elçisi bayilerimizin desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında düzenlediğimiz Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri aracılığı ile 2013 yılında yüz binlerce kişide farkındalık yaratmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Su arada, holdingin 2012 yılı Üst Düzey Yöneticiler Toplantısı'nda "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi" kapsamında gerçekleştirilen Şirket Uygulamaları ve Ülkem İçin Elçisi Bayilerin İl Uygulamaları ödüllendirildi.

Şirket ölçeğine göre iki ayrı kategoride yapılan ödüllendirme kapsamında tek lokasyonda 2 bin 500'ün altında çalışan sayısı olan ve 2 bin 500'ün üzerinde çalışan sayısı ile birden fazla lokasyonda faaliyet gösteren şirketler mercek altına alındı.

Bu kapsamda Aygaz ve Tofaş gerçekleştirdikleri "Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri" ile birincilik ödülüne layık görüldü. Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu ve Tofaş CEO'su Kamil Başaran ödüllerini Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'tan aldı.

-"Batman ve İzmir en başarılı iller"-

"Ülkem İçin Projesi" kapsamında 2012 yılında 20 ilde farkındalık eğitimleri düzenlendi. Düzenlenen eğitim sayısı, eğitimlere katılan kişi sayısı, yapılan duyuru çalışmaları, engelli dostu uygulama geliştirilmesi ve engellilere sunulan imkanların iyileştirilmesi kriterlerinin göz önünde bulundurulduğu ödüllendirme sisteminde; İzmir ve Batman bu kriterleri başarı ile tamamladı.

İzmir Ülkem İçin Elçisi Arçelik Bayii Aşkın Baysal ve Batman Ülkem İçin Elçisi Arçelik Bayii İhsan Borak'a da ödüllerini Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç verdi.

Toplantıda, Ülkem İçin Engel Tanımıyorum projesi kapsamında öne çıkan başarı öyküleri de katılımcılarla paylaşıldı. Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl, Koç Topluluğu şirketleri ve Ülkem İçin Elçisi bayilerin projeye olan sahipliliğinin her geçen gün Türkiye çapında dalga dalga yayılarak büyüdüğünü belirterek, projenin ilk 6 ayında atılan adımların adeta başarı öyküsüne dönüştüğünü kaydetti.

Holdingin hayata geçirdiği proje kapsamında, Amerikan Hastanesi'nin 8 uzman doktoru "Engelliliğe Karşı Önlemler Kılavuzu"nu hazırladı.

-Yapı Kredi'den "Engelsiz Bankacılık" ATM'leri-

Yapı Kredi, "Engelsiz Bankacılık" başlığı altında görme engellilere yönelik faaliyete geçirilen 265 ATM ve fiziksel engellilere yönelik faaliyete geçirilen 40 ATM ile projeye katkı sağladı.

Yapı Kredi, genel müdürlük binası, bankacılık üssü ve 30 şubesinde, Arçelik 1 işletme, 5 bayii ve 1 mağazasında, Otokoç ise merkez binası ve 4'ü Birmot olmak üzere 8 şubesinde fiziksel iyileştirme çalışmalarını tamamladı.

Ford Otosan ise projenin ilk 6 ayında 40'dan fazla eğitim düzenledi. Öte yandan Ford Otosan bünyesinde görev yapan engelli çalışanlar tarafından kurulan Tiyatro Topluluğu "Ferhat ile Şirin" oyununu sergiledi.

RMK Marine, proje kapsamında BJK Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı'na sponsor oldu.

"Konuşmak Elimizde" projesi kapsamında 179 gönüllü çalışanına işaret dili eğitimi veren Yapı Kredi, aynı zamanda GETEM işbirliği kapsamında, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan her kitabın sesli kitap formatı ile internet üzerinden indirilmesini sağlama çalışmasıyla başarısını sürdürdü.

Tokat Ülkem İçin Elçisi Arçelik Bayii Kadim Duymaz, Tokat Belediyesi Sakatlar Derneği ve Şehiriçi Taşımacılık Kooperatifi işbirliğiyle engelli dostu iki adet toplu taşıma otobüsünün şehir içinde faaliyete geçmesine öncülük etti.

Ülkem İçin Projesi kapsamında, 2006-2007 yılları uygulaması olarak yerel kalkınmaya destek olan 387 yerel proje hayata geçirildi. 2008-2009 yılları uygulaması olarak ülke geneline 7 "Ülkem İçin Ormanı"nda 1 milyon 84 bin fidan dikildi ve 18 bin çocuğa çevre eğitimi verildi.

2010-2011 yılları uygulaması olarak gönüllü ve düzenli kan bağışçısı kazanım kampanyası ile 103 bin kişi bilinçlendirildi ve 83 bin 579 ünite kan bağışlandı.

Muhabir: Sümeyye Dalkılınç

Yayıncı: Zekeriya Gülün - İSTANBUL

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title