Koç Holding'in İlk Çeyrek Karı 671 Milyon YTL

Koç Holding'in İlk Çeyrek Karı 671 Milyon YTL

2007 Yılının İlk Çeyreğinde Faaliyet Gelirlerini Bir Önceki Yıla Göre Yüzde 23 Artırarak 11.1 Milyar YTL'ye Yükselten Koç Holding'in, Net Esas Faaliyet Karı Yüzde 61 Artarak 671.3 Milyon YTL Oldu.

Koç Holding'in İlk Çeyrek Karı 671 Milyon YTL

Koç Holding, 2007 yılının ilk çeyreğinde Faaliyet gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 23 artırarak 11.1 milyar YTL'ye yükselttti. Holding'in, net esas faaliyet karı ise yüzde 61 artarak 671.3 milyon YTL oldu.

Koç Holding 2007 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Açıklamada, "2007 yılı ilk çeyreğinde Koç Holding esas faaliyet gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 23 artarak 11.1 milyar YTL'ye yükseldi. Net esas faaliyet karını ise yüzde 61 artırarak 671.3 milyon YTL oldu" denildi.

Geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla faiz oranlarında gözlenen yüksek artış ve kar marjlarındaki baskıya rağmen 2007 yılının ilk çeyreğinde Koç Holding'in net dönem karının 14 kat artarak 259.5 milyon YTL olduğu kaydedildi.

KARLILIK ARTIYOR

Koç Holding CEO'su Bülent Bulgurlu, Koç Holding'in geçtiğimiz beş yıl içerisinde önemli bir yeniden yapılandırma ve büyüme sürecine girmiş olduğunu belirterek, başarıyla tamamladıkları beş yıllık stratejilerini hızla değişen piyasa koşulları çerçevesinde dinamik bir şekilde gözden geçirdiklerini söyledi. Gelecek dönemde de özellikle hisse değeri yaratma ve karlılık konularına odaklanacaklarını açıklayan Bulgurlu, 2007 yılının ilk çeyreğindeki başarılı mali tablolarının son dönemde alınan doğru karar ve yatırımların bir sonucu olduğunu kaydetti. Bulgurlu, odaklandıkları her sektörde büyümenin ve operasyonel karlılıktaki artışın yükselerek devam ettiğini açıkladı.

KAR YÜZDE 197 ARTTI

2007 yılının ilk çeyreğinde faiz oranlarındaki yükselme ve tüketici talebinde gözlenen daralmaya paralel olarak sadece otomotiv sektöründe net esas faaliyet karının geçici bir dönem için düşüş kaydettiğinin altını çizen Bulgurlu, "Ancak burada da Koç Topluluğu şirketlerinin ihracat artışı sayesinde üretimimiz ve kapasitelerimizi artırmaya devam ettik. Faaliyet gösterdiğimiz diğer iş kollarında ise net esas faaliyet karımızı yüzde 37 ile yüzde 197 arasında değişen yüksek oranlarda artırdık. Net karlılıklarımızdaki artış ise daha da yüksek oldu" diye konuştu.

HEM SATIŞ HEM BÜYÜME

Stratejik kararları çerçevesinde bir yandan yüksek potansiyel gördükleri sektörlerde gerek organik yollarla gerekse satın almalarla büyümeye devam ettiklerini dile getiren Bulgurlu, bir yandan da daha odaklı bir büyüme planı çerçevesinde şirket satışlarını gerçekleştirdiklerini kaydetti. Bulgurlu, son olarak geçen ay Demirdöküm'ün satış sözleşmesini hatırlatarak, bundan sonra Türkiye ve global piyasalarda gözlemledikleri eğilimler paralelinde portföylerini yeniden yapılandırmaya ve hisse değerini en yüksek seviyelere taşıyacak, en verimli, en karlı ve aynı zamanda da riski en iyi dengeleyen portföy kompozisyonuna ulaşmaya çalışacaklarını sözlerine ekledi. (ANKA)

Kaynak: ANKA