Kobi'lere Faizsiz Bilişim Kredisi

Kobi'lere Faizsiz Bilişim Kredisi

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (Kosgeb) ve Türk Telekom Öncülüğünde Başlatılan 'Tek Hedef Bilişim' Projesi Kapsamında Küçük ve Orta Boy İşletmelere (Kobi) Faizsiz Kredi Verilecek.

Kobi'lere Faizsiz Bilişim Kredisi

KÜÇÜK ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Türk Telekom öncülüğünde başlatılan 'Tek hedef Bilişim' projesi kapsamında Küçük ve Orta Boy İşletmelere (KOBİ) faizsiz kredi verilecek. KOBİ'lerin rekabet gücünü yükseltmek dünya ortalamalarına göre düşük olan bilişim ve iletişim altyapılarının dünya standartlarını yakalamasını sağlamak amacıyla başlatılan proje kapsamında işletmeler 2 bin, 7 bin 500, 15 bin ve 25 bin YTL olmak üzere 4 ayrı kredi seçeneğini tercih edebilecek.

KOSGEB ve Türk Telekom öncülüğünde başlatılan 'Tek hedef Bilişim' projesi kapsamında verilecek olan faizsiz kredinin tanıtımı Konya Ticaret Odası'nda düzenlenen toplantı ile yapıldı. KOSGEB Başkan Vekili Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Seyit Karaca, Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Fehmi Öz, Türk Telekom Konya İl Temsilcisi Fikret Karaman ve Proje Sözcüsü Görkem Gürbüz'ün katılımı ile gerçekleştirilen tanıtım toplantısında projenin detayları anlatıldı.

'Tek Hedef Bilişim' Projesi'nin sözcüsü Görkem Gürbüz, KOSGEB'e kayıtlı olan tüm küçük ve orta ölçekli sanayici işletmelerinin proje kapsamında verilen faizsiz krediden yararlanabileceğini söyledi. KOSGEB'e üye 57 binden fazla küçük ve orta boy işletmenin rekabet gücü yüksek birer 'e-KOBİ' ye dönüştürülmesi için projenin başlatıldığını ifade eden Görkem Gürbüz, proje kapsamında KOBİ'ler büyüklüklerine göre 4 ayrı kredi düzeyi belirlendiğini söyledi. Paketler kapsamında 25 bin, 15 bin, 7 bin 500 ve 2 bin YTL olmak üzere 4 ayrı kredi paketi bulunduğuna dikkat çeken Gürbüz, ''Krediler 24 ay geri ödemeli ve '0' faiz olarak veriliyor. Krediye başvuran KOBİ ait olduğu kategorinin üst limitinden yararlanabilirken kullanılacak banka kredisinin faizi KOSGEB tarafından karşılanıyor. Ana para ise 24 ay boyunca 3 aylık dönemlerde geri ödeniyor. 4 ayrı kampanya kapsamında işletmeler için hazırlanan paketlerde bulunan tüm ürünler 2 yıllık garanti kapsamında bulunuyor. Ayrıca Türk Telekom işletmeciye 2 ay ücretsiz modem ve kablosuz internet bağlantısı hizmeti sağlıyor. Türk Telekom bunlara ek olarak projeden yaralanan KOBİ'ye bir yıl süre ile 20 MB kapasiteli veb alanı ve 20 MB kapasiteli 3 adet e-posta adresi temin ediyor'' dedi.

Projeden yararlanmak isteyen KOBİ'lerin izleyeceği yolu da anlatan Gürbüz, ''KOBİ öncelikle KOSGEB'i arayarak, doğrudan başvurarak ya da www. tekhedef. kosgeb. gov. tr internet adresine girerek veri tabanına kayıtlı olup olmadığını öğreniyor. Kaydı yoksa internet üzerinde kaydını yaptırıp proje kapsamında anlaşmalı bayilerin ürünleri hakkında bilgi alıyor. Bayiden ihtiyaç duyulan ürünler hakkında bilgi alarak ürünler için fiyat teklifi istenmesinin ardından teklifi uygun bulunan bayi ya da satış kanalı yine aynı portal üzerinden Vakıfbank ile iletişime geçerek kredi onay sürecini başlatıyor. Süreç kapsamındaki tüm işlemler projenin amacına uygun olarak web sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor'' dedi.