Kobay Mehmetçikler İlk Kez Konuştu
Haberler » Güncel » Haber

Kobay Mehmetçikler İlk Kez Konuştu

Kobay Mehmetçik tartışmaları hız kesmiyor. Kobaya olarak kullandılğı iddia edilen o askerlere ulaşıldı.Bakın ne dediler:

Kobay Mehmetçikler İlk Kez Konuştu

Kobay Mehmetçik tartışmaları hız kesmiyor. Kobay olarak kullanıldığı iddia edilen o askerlere ulaşıldı.

Gülhane Askeri Tıp Akademesi'nde erler üzerinde yapılan deneyin görüntüleri, gündeme bomba gibi düşmüştü. Görüntülerde askerlere elektromanyetik alan uygulanıyor ve askerlerin vücutları istemsiz bir şekilde kasılıyordu. İşte bu skandal iddia, bugün Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da gündemindeydi. Akdağ, GATA'dan resmi olarak bilgi istediklerini ama henüz bu bilginin ulaşmadığını söyledi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, GATA Nöroloji Anabilim Dalı'nda görevli 6 doktorun, hareket bozukluğu hastası 20 Mehmetçiği kobay gibi kullanmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Akdağ, "Ulusal Kanser Haftası Sempozyumu" sonrası gazetecilerin konuya ilişkin sorularını cevapladı.

Sağlık Bakanı, olayın aslına ilişkin GATA'dan resmi olarak bilgi istediklerini ama henüz bu bilginin ulaşmadığını açıkladı.

Akdağ, konuyla ilgili ayrıca çok önemli bir kuralıda hatırlattı.

Öte yandan, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Ahmet Şık'ın kitabını okuyup okumadığının sorulması üzerine ise Akdağ, kitabı okumadığını, okuyacak vaktinin bulunmadığını kaydetti.

O ASKERLER KONUŞTU

GATA Nöroloji Anabilim Dalında görevli 6 doktorun, 20 Mehmetçik'i kobay gibi kullandıklarının ortaya çıkmasının ardından tepkiler dinmek bilmiyor. Denek olarak kullanılan askerlerin ailelerinden sonra kobay Mehmetçikler de kendilerine yapılanlara karşı çıktı. Bugün Gazetesi'nde yer alan habere göre erler, tedavi için GATA'ya gittiklerini ancak deney yapılacağının kendilerine söylenmediğini vurguladı. Görüntüleri izleyen mağdur askerler, uygulanan yöntemle ilgili herhangi bir bilgilendirmenin yapılmadığına dikkat çekti. Askerler, "Bize elektrik verdiler. Deney için yaptıklarını bilseydik kabul etmezdik" dediler.

İşte o askerler ve anlattıkları:

'Epilepsi sanıyordum'

Kasım E. (Adana): "2008'de Çukurca'da askerlik yapıyordum. Epilepsi hastası olduğumu biliyordum. İlaç almadığım zaman şoka giriyordum. 6 aylık askerken, Hakkâri Asker Hastanesine oradan Van'a ve sevkle GATA'ya geldim. 'Diskinezi' denilen hastalık olduğunu söylediler. 10 gün kadar GATA'da kaldım. Bir makineye bağladılar, kameraya çektiler, şok verdiler. Hiçbir şey hissetmedim. 20-30 saniye sürüyordu. Tedavi ediyorlar diye sesimi çıkarmadım. Sonra askerlik yapamaz diye rapor verip memleketime gönderdiler. Bize bir şey demediler. Deney falan bilmiyoruz. Ben askerim, onlar komutan diye bize bunu yapamazlar. Görüntülerimizi herkese izlettiler. Bunu kabullenemem. Şikâyetçi olurum."

Tedavi sandı deney çıktı

Muhammet K. (İstanbul): "2008'de Mamak Muhaberede 2 aylık askerdim. Sol tarafımda anlık felç vardı. İlaç almayınca yürüyemiyordum. GATA'da 10 gün kaldım. 'Askerliğe elverişli değildir' diye rapor verdiler. Parmağıma mandal gibi bir şey taktılar. Elektrikli bir şey, oradan titreşim geliyordu. Kafama rakete benzeyen bir şey tuttular. Ben tedavi için oradaydım. Deney yapıldığına dair bir bilgim yok."

'Komutan emretti biz yaptık'

Bakır T. (Şanlıurfa): "2008'de Amasya'da kısa dönem askerlik yapıyordum. Epilepsi şüphesiyle 16 gün GATA'da yattım. O şok bana da uygulandı. Bize tedavi amaçlı olduğunu söylediler. Görüntüleri televizyonda izledikten sonra şok oldum. Elektrik verilmesinden sonra kasılma olunca kameraya çekti- ler. 'Görüntüleri heyete, profesörlere sunacağız' dediler. Haberlerde hastaların fare gibi kullanıldığını duydum. Ağrıma gitti. Bizden izin alınmadı. Ben kabul etmezdim. Ayak ve el bileklerine kablo bağlanıp elektrik verilince hoplatıyordu. 1 saat 45 dakika sürdü. Deney olduğunu bilmiyorduk. Komutanlarımıza itimat ettik, buna mecburduk. Emrettiler biz yerine getirdik."

'Söylemek istemiyorum'

Ali U. (Kayseri): "2008'de askerdim. Acemi birliğinde muayene olurken, rahatsızlığım nedeniyle GATA'ya sevk edildim. 18 gün yatmam gerektiğini söylediler. Çünkü askerliğini yapmak istemeyen askerler, rapor almak isteyen askerler oluyormuş. GATA'da yattım. Hani askeriye olduğu için söylemek istemiyorum."

Önce ilaç, sonra elektroşok

İbrahim K. (Kütahya): "GATA'da askere gitmeden bir yıl önce tedavi gördüm. Rahatsızlığım yüzünden askerlik şubesindeki görevliler beni GATA'ya gönderdiler. Deney olduğunu söylemediler. Bana 'Seni tedavi edeceğiz' dediler. Kol ve bacaklarımda kasılmalar vardı. İlaç verdiler, elektroşok tedavisi uyguladılar. İlacı bıraktığım zaman kasılmalar başladı. Bugün hâlâ ilaç kullanıyorum. Bıraktığım da yine sıkıntılar başlıyor."

"Bir şeyin yok" diye eve yolladılar

Seçkin D. (Bartın): "Muayene amacıyla GATA'ya gitmiştim. Asker değildim. Hâlâ askerliğimi yapmadım. Bacaklarımda 5 saniye süren kasılmalar vardı. 10 yıldır bu hastalıkla uğraşıyorum. Rahatsızlığım devam ediyor. 5-6 gün boyunca elektroşok verdiler. Başıma, parmaklarımın uçlarına bir şeyler koydular, elektrik verdiler. İyileşme olmadı. Zaten iyileştirme amaçlı değil de bulgu amaçlı tedavi ettiler. Fazla ilgilenmediler. "Bir şeyin yok' deyip gönderdiler. Yapılanların deney olduğu söylenmedi. Tahlil yaptırdıktan sonra MR çektirdiler, elektrik verdiler. Olanlardan ailemin haberi yoktu. Gerekirse dava açacağım."