Kleopatra'nın Ağır Makyajı Aslında Sağlıklıymış

Kleopatra'nın Ağır Makyajı Aslında Sağlıklıymış

Güzelliği ile Ünlü Kleopatra Gibi Eski Mısırlıların Yaptıkları Ağır Makyajın, Salında Sağlıklı Olabileceği Ortaya Çıktı. Fransız Araştırmacılar, Eski Mısırlıların Makyajlarının Hem Estetik Hem de Sağlık Açısından Faydalı Olduğunu Belirtti.

Kleopatra'nın Ağır Makyajı Aslında Sağlıklıymış
08.01.2010 14:21 | Son Güncelleme: 08.01.2010 14:21

Güzelliği ile ünlü Kleopatra gibi eski Mısırlıların yaptıkları ağır makyajın, salında sağlıklı olabileceği ortaya çıktı. Fransız araştırmacılar, eski Mısırlıların makyajlarının hem estetik hem de sağlık açısından faydalı olduğunu belirtti.

Analytical Chemistry dergisinde yayınlanan bir makalede Mısırlıların makyajlarının, gözleri koruduğu kaydedildi. Makyajın sağlıklı olmasını sağlayan en önemli içeriğin ise makyajdaki kurşun tuzu miktarı olduğuna dikkat çekildi.

Araştırmaya göre makyajda düşük seviyelerde kullanılan tuz, nitrik asit üretiyordu. Nitrik asit ise göz enfeksiyonlarına yol açan bakterilere karşı bağışıklık sisteminin güçlendiriyordu.

Mısırlıların gözlerini koyulaştırmak ve güzelleştirmek için kullandıkları makyajın hazırlanmasının bazen bir ay bile sürdüğü biliniyor.

Teorik olarak Mısırlıların makyajlarında kullandıkları kurşunun, sağlığa zararlı olduğu düşünülüyordu. Ancak sonuçları dergide yayınlanan Louvre Museum ile CNRS araştırma enstitüsünün ortaklaşa gerçekleştirdiği bu araştırmaya göre düşük orandaki kurşunun, tam tersine pozitif bir etkiye sahip olduğu belirlendi.

Araştırmayı yöneten Philippe Walter, "Eski Yunanlıların ve Romalıların, makyaj yapmanın sağlıklı olduğuna dair kayıtları olduğunu biliyoruz; ancak bunun nasıl olduğunu anlamak istiyoruz" dedi.

Araştırmacıların, kurşun tuzunun etkisini belirlemek için bir insan saçının 10'da biri kalınlığında elektrot kullanıldığı aktarıldı. Makalede kurşun tozunun göz hastalıklarının tedavisinde bile kullanılmış olabileceği dile getirildi. (CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title