Klasik Araba Tutkunları Dünya Turunu Kapadokya'da Sürdürüyor
Haberler » Güncel » Haber

Klasik Araba Tutkunları Dünya Turunu Kapadokya'da Sürdürüyor

Hollandalı Klasik Araba Tutkunları, Organize Ettikleri Dünya Turu Kapsamında 25 Klasik Otomobil Kapadokya'ya Geldiler.

Klasik Araba Tutkunları Dünya Turunu Kapadokya'da Sürdürüyor

Hollandalı klasik araba tutkunları, organize ettikleri dünya turu kapsamında 25 klasik otomobil Kapadokya'ya geldiler.

2000 yılında Bart Rietbergen'in önderliğinde Himalaya Trial Klübünü kuran 30 Hollandalı Klasik araba tutkunu, iki yılda bir dünya turu düzenliyor. Bu yılki tura "The Himalaya Trial 2008" adı altında Hollanda'dan başlayan ekip, Hollanda, Belçika, Fransa, İtalya, Almanya ve Yunanistan'dan geçerek Türkiye'ye giriş yaptı. Grup Türkiye'den İstanbul ve Ankara'dan geçerek Kapadokya'ya ulaştı. Uçhisar, Göreme, Zelve, Paşabağlar ve Ürgüp'te tur atan otomobiller arasında orijinal olarak günümüze kadar gelmiş Bentley, Mercedes, Volvo, Ford, Jaguar, Porsche, Chevrolet ve Austin Healey marka otomobiller yöre halkının da yoğun ilgisini çekti. "The Himalaya Trial 2008" tur organizatörü Bart Rietbergen (63), Hollanda'dan başlayan ve Nepal'de tamamlanacak olan 2008 yılı programına 1934 ile 1979 model arası 25 klasik otomobilin katıldığını söyledi.

2000 yılında kurulan Himalaya Trial adlı klübünün iki yılda bir dünyanın çeşitli ülkelerini kapsayan program düzenlediğini belirten Rietbergen, üyelerinin, döneminde belirli özelliklere sahip olan ve artık trafikte görülmeyen klasikleşmiş araçlara ilgi duyan, bunları korumak ve tekrar çalışır hale getirebilmek için uğraş gösteren ve bu nedenle fikir alışverişinde bulunmak isteyen insanlardan oluştuğunu söyledi.

Rietbergen, 2008 yılı programına Hollanda'da başladıklarını, Belçika, Fransa, İtalya, Almanya, Yunanistan'dan geçerek Türkiye'ye ulaştıklarını kaydederek, buradan İran, Pakistan, Hindistan üzerinden Nepal'e ulaşarak programı sona erdirmeyi planladıklarını söyledi.

Klasik arabaların bir tutku olduğuna değinen tur organizatörü Bart Rietbergen"insanlar bu arabaları çok eski, güçlü ve güzel olduğu için istiyorlar. Bu turları seviyorlar. Sabah erken kalkıyorlar. Arabaları çalışır mı diye merak ediyorlar. Arabaları çalışmazsa tamir için uğraşıyorlar. Bazen tamir 2- 3 gün sürüyor. Bu ayrı bir heyecan ve tat veriyor" şeklinde konuştu. (CİHAN)