KKTC Tanıtım Günleri

KKTC Tanıtım Günleri

"Kıbrıs Tanıtım Günleri" Toplantısı, Ankara'da Gerçekleştirildi. Toplantıya Katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Türkiye'den Geçen Yıllara Oranla Birkaç Katına Ulaşacak Ziyaretçi Sayısı KKTC'nin Turizm Potansiyelini Hem Yoğunlaştıracak Hem de Çekim Merkezi Olması Konusunda Bir Gelişme Sağlayacaktır" Dedi.

KKTC Tanıtım Günleri

"Kıbrıs Tanıtım Günleri" toplantısı, Ankara'da gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Türkiye'den geçen yıllara oranla birkaç katına ulaşacak ziyaretçi sayısı KKTC'nin turizm potansiyelini hem yoğunlaştıracak hem de çekim merkezi olması konusunda bir gelişme sağlayacaktır" dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) "Gerçek Akdeniz" sloganıyla tanıtıldığı turizm kampanyası için Ankara'da bir toplantı düzenlendi. Swiss Otel'de gerçekleştirilen toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanı Erdoğan Şanlıdağ ve çok sayıda davetli katıldı. Kıbrıs Tanıtım Günleri toplantısının açılış konuşmasını yapan KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanı Şanlıdağ, Kuzey Kıbrıs'ın turizm tanıtım kampanyasını Ankara'da başlattıklarını belirtti. Günay ile bakanlık görevine yaklaşık aynı dönemde başladıklarını ifade eden Şanlıdağ, "Bu dönem içerisinde KKTC turizminin gelişmesi, dünyaya açılması ve planlı sürdürülebilir bir turizm altyapısının oluşması için verdikleri destekten dolayı kendilerine şükranlarını sunuyorum" dedi.

Bu kampanya ile Türk vatandaşlarının tatil seçenekleri arasında KKTC'nin de yer almasını istediklerini, tatil düşüncesi taşıyan her Türk vatandaşının en az bir kez Kuzey Kıbrıs'a gelmesini sağlamayı hedeflediklerini söyleyen Bakan Şanlıdağ, "Türk insanına Kıbrıs mutfağını, Kıbrıs Türk konukseverliğini, Kıbrıs Türk'ünün gelenekleriyle kültürünü, 9 bin yıllık tarihini ve doğal güzelliklerini sunmak istiyoruz. Ana vatan Türkiye'mizden yavru vatana gelecek her vatandaşımıza kendilerini ülkelerinde hissedeceklerinin garantisini vermek istiyorum. Kendi ülkelerindeymiş gibi ama yurt dışında tatil yapacaklar ve bunu böyle diyorum çünkü iki ülkenin benzer birçok yönü mevcuttur" diye konuştu.

İngiltere'deki turizm tanıtım kampanyasının da Haziran ayının ilk haftasında başlayacağını kaydeden Şanlıdağ, katkılarından dolayı emeği geçenlere teşekkür etti.

Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ise, KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanı Erdoğan Şanlıdağ ile göreve başladığından bu yana dayanışma içinde çalışmaktan sevinç duyduğunu belirterek, "Burası da sizin kendi ülkeniz" dedi. KKTC'nin kültür ve deniz turizm ile öteki alanlardaki potansiyellerini önce ana vatana, sonra tüm dünyaya tanıtmaya çalıştıklarını ifade eden Günay, 5 Nisan'da KKTC'ye kısa bir ziyarette bulunduğunu hatırlattı. Bu ziyaret sonrasında kendisinin de çocuklarıyla beraber Kuzey Kıbrıs'ta tatil yapma kararı aldığını anlatan Günay, KKTC'nin Türkiye'nin herhangi bir noktasından Antalya'ya ulaşabilecek kadar yakın olduğunu söyledi. KKTC ile aynı dilin kullanıldığını ve damak tadının güzel olduğunu anlatan Günay, "Çok daha güzel bir damak tadı var gerçekten, çok güzel insanları, hoş bir konukseverliği var. Güzel tesisleri var. Daha güzellerinin, benzerlerinin yapılması konusunda yoğun girişim var. Türkiye'de yoğunlaşacak bir ilgi, Kuzey Kıbrıs'ın potansiyelini özendirecektir. Elbette ki İngiltere'de, Avrupa'da kampanya yapılması, ulaşım sıkıntılarını aşarak bunların gerçekleştirilmesi gerekir. Ama Türkiye'den gidebilecek olan, geçmiş yıllara oranla birkaç katına ulaşacak ziyaretçi sayısı Kuzey Kıbrıs'ın turizm potansiyellerini hem yoğunlaştıracaktır hem de bir çekim merkezi olması konusunda gelişim sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından KKTC heyeti tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a ceviz macunu ikram edildi.

(TB-CC-CC-Y)