KKTC, Rumlara Eski Mallarını Satma İmkanı Verecek

KKTC, Rumlara Eski Mallarını Satma İmkanı Verecek

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Rumlara, KKTC'de Kalan Eski Mallarını, Söz Konusu Malı Kullanana Satma İmkanı Veren Yasa Tasarısı Hazırladı.

KKTC, Rumlara Eski Mallarını Satma İmkanı Verecek

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Rumlara, KKTC'de kalan eski mallarını, söz konusu malı kullanana satma imkanı veren yasa tasarısı hazırladı.

Kıbrıs'taki mülkiyet sorununa çözüm hedefiyle Rumlara, KKTC'deki eski malları için takas, tazminat ve iade amacıyla Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurma hakkı verilmesinin ardından, yeni bir yasayla mal satma imkanı da verilecek.

KKTC Cumhuriyet Meclisi'nden yapılan açıklamaya göre, Meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi'nde bugün görüşülmeye başlanan yasa tasarısı uyarınca, ilgili malın koçanlı olmaması ve 3 yıldan fazla tasarruf edilmesi şartıyla tasarruf edene Rumlar tarafından satılabilecek.

Yasa tasarısı, ''Anayasa'nın 159'uncu Maddesinin 1.Fıkrasının (B) Bendi Kapsamına Giren, KKTC Hukukuna Göre Mülkiyet Hakkı Herhangi Bir Gerçek veya Devlet Dışındaki Tüzel Kişiye Ait Olmayan ve Tasarruf Hakkı Halen Bir Gerçek veya Tüzel Kişiye ya da KKTC Devletine Ait Bulunan Taşınmaz Mallar Üzerindeki Hakların Devri ve Kaydedilmesi'' adını taşıyor.

Kaynak: AA