KKTC Raporu Olumlu Buldu

KKTC Raporu Olumlu Buldu

KKTC Cumhurbaşkanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun Tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne Sunulmak Üzere Hazırlanan Kıbrıs Raporundaki Siyasal Yaklaşımların, Genel Olarak Olumlu Unsurlar İçerdiğini Bildirdi.

KKTC Raporu Olumlu Buldu

KKTC Cumhurbaşkanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Mun tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne sunulmak üzere hazırlanan Kıbrıs raporundaki siyasal yaklaşımların, genel olarak olumlu unsurlar içerdiğini bildirdi.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, rapor hakkında yaptığı değerlendirmede, ''Raporda doğal olarak olumlu ve olumsuz unsurlar var'' dedi. Erçakıca, ''siyasal konuların raporda yer alış şeklinin Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması çabalarını olumlu etkileyebileceğini'' söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun tarafından hazırlanan ilk rapor olması nedeniyle önem taşıyan rapordaki en önemli unsurun, eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan 28 Mayıs 2004 tarihli rapora atıfta bulunulması olduğunu ifade eden Erçakıca, "Ban Ki-Mun'un bu raporun arkasında olduğunu duyurması, 28 Mayıs 2004 tarihli raporun, eski genel sekreterin kişisel görüşlerini değil, BM Genel Sekreterliği'nin kurumsal tutumunu yansıttığını gösteriyor. Kıbrıs Rum tarafı, Annan Planı ve Annan Raporu'ndan kurtulmak ve böylece BM platformundan kaçmak için yoğun bir çaba harcadı, ama başaramadı. Son rapor, bunu göstermesi bakımından büyük önem taşıyor" dedi.

Erçakıca, son raporda, Kıbrıslı Türkler'e uygulanan izolasyonların kaldırılmasının önemine vurgu yapıldığına dikkati çekerek, bunun da Kıbrıs Türk halkı tarafından izlenen politikanın desteklenmesi bakımından önem taşıdığını dile getirdi.