KKTC'de Korsanlar, Mürettebatını Denize Attığı Tekneyi Kaçırdı

KKTC'de Korsanlar, Mürettebatını Denize Attığı Tekneyi Kaçırdı

KKTC'de Bu Sabah Saat 10.00 Sıralarında Satın Alacaklarını Söyledikleri Bir Tekneyle Deneme Turuna Çıkan ve Lübnan Uyruklu Oldukları İddia Edilen 2 Korsan, Sahilden Yaklaşık 2.5 Mil Uzakta Gemi Sahibi ve Kaptanını Denize Atarak Tekneyle Kaçtı.

KKTC'de Korsanlar, Mürettebatını Denize Attığı Tekneyi Kaçırdı

KKTC'de bu sabah saat 10.00 sıralarında satın alacaklarını söyledikleri bir tekneyle deneme turuna çıkan ve Lübnan uyruklu oldukları iddia edilen 2 korsan, sahilden yaklaşık 2.5 mil uzakta gemi sahibi ve kaptanını denize atarak tekneyle kaçtı.

Alınan bilgiye göre, KKTC'de bu sabah saat 10.00 sıralarında satın alacaklarını söyledikleri bir tekneyle deneme turuna çıkan ve Lübnan uyruklu oldukları iddia edilen 2 korsan, sahilden yaklaşık 2.5 mil uzakta bıçak çekerek tekne sahibi Turan Yeşilada ve kaptanı Silifke doğumlu Adil Çakır'ı denize attı. Dalgıç brövesi de olan Turan Yeşilada, akşam saatlerinde Girne'nin yaklaşık 1.5 mil açığında balıkçılar tarafından bulundu. Girne'de hastaneye kaldırılan ve şokta olduğu bildirilen Yeşilada, ifadesinde

korsanların teknenin denendiği sırada açık denizde kendisini ve kaptanı, boğazlarına bıçak dayayarak denize attıklarını kaydetti. Yeşilada; Adil Çakır'ın yüzme bilmediğini, tüm yalvarmalarına rağmen denize atıldığını, can yeleği almasına da müsade edilmediğini ifade etti. Yeşilada'nın Çakır'ı 1 saat kadar su üzerinde tuttuğu, bu şekilde bir müddet yüzdükten sonra arkadaşını bırakmak zorunda kaldığını söylediği belirtildi.

Olayın duyulması ile birlikte, karanlık çökmesine rağmen KKTC Güvenlik Kuvvetleri'ne ait 2 helikopter ve 2 sahil güvenlik botu hemen arama faaliyetlerine başladı. Arama faaliyetleri halen devam ediyor.

Güvenlik yetkilileri aramaların 24 saat aralıksız süreceğini ifade ettiler. Yetkililer, tüm çevre radarların da konu hakkında uyarıldığını belirttiler.

Korsanların teknede mevcut bin 100 litre yakıtla Suriye, Lübnan ya da Rum kesimine kaçtıkları sanılıyor. Polis, çok yönlü araştırmasını sürdürüyor.

(MG-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA