KKTC'de Kaçak Çalışanlara Af
Haberler » Güncel » Haber

KKTC'de Kaçak Çalışanlara Af

KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çalışma İzni Nedeniyle Kaçak Durumuna Düşerek Yurt Dışına Çıkamayan veya Giremeyenlere Af Getiren Kanun Hükmündeki Kararnameden 2.171 Kişinin Yararlandığını Bildirdi.

KKTC'de Kaçak Çalışanlara Af

KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışma izni nedeniyle kaçak durumuna düşerek yurt dışına çıkamayan veya giremeyenlere af getiren kanun hükmündeki kararnameden 2.171 kişinin yararlandığını bildirdi.

7 Temmuz 2009 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ''25/2009 Sayılı Ziyaretçi İzni, İkamet İzni, İş Kurma İzni veya Çalışma İzni Bitmiş Olmasına Rağmen KKTC'den Ayrılmayan veya Tahakkuk Etmiş Para Cezasını Ödemediği için KKTC'ye Girişine Engel Konulan Bazı Yabancılar Hakkında Yasa Gücünde Kararname'', 17 Eylül 2009 tarihine kadar başvuru yapanların birikmiş para cezalarına bakılmaksızın 1.190 TL ödemek koşuluyla aftan yararlanmasını öngörüyordu.

KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakanlık Müdürü Erman Yaylalı'nın verdiği bilgiye göre, üç ay yürürlükte kalan aftan, çalışma izni nedeniyle KKTC'ye girişi engellenen 2.171 kişi başvurarak yararlandı.

Yaylalı, 2.171 kişinin 1856'sının cezayı ödeyerek yurt dışına çıkış, 49'unun ise giriş yaptığını; 210 üçüncü uyruklu kişinin ise Metehan Kara Sınır Kapısı'ndan çıkış/giriş yaptığını belirterek, 56 kişinin de yine af kapsamında bulunan Sosyal Sigortalar ve İhtiyat Sandığı borçlarını ve cezayı yatırarak yurt dışına çıkış yaptığını açıkladı.

Erman Yaylalı, 2.171 rakamının sadece çalışma izni nedeniyle cezalı duruma düşenleri kapsadığını, aynı şekilde bu insanların eş ve çocuklarının da kapsam dahilinde ceza ödeyerek aftan yararlanmış olduklarını, ancak bunlarla ilgili kayıtların çalışma dairesinde bulunmadığını belirtti.