KKTC'de Adsl Sistemi Devreye Girdi

KKTC'de Adsl Sistemi Devreye Girdi

Adsl Sistemi, KKTC'de Düzenlenen Törenle Devreye Girdi. KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, 21. Yüzyılın Dinamiği İçerisinde Bilgiye Erişmenin ve Kullanmanın Büyük Ölçüde Üretmenin Kaynağı Olduğunu Belirtti.

KKTC'de Adsl Sistemi Devreye Girdi

ADSL Sistemi, KKTC'de düzenlenen törenle devreye girdi. KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, 21. yüzyılın dinamiği içerisinde bilgiye erişmenin ve kullanmanın büyük ölçüde üretmenin kaynağı olduğunu belirtti.

Telekomünikasyon Dairesi'nde düzenlenen törene Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Türkiye Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin, İçişleri Bakanı Özkan Murat, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Usar, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Asım Vehbi, bazı milletvekilleri, AK Parti Siirt Milletvekili Öner Gülyeşil, T.C. Yardım Heyeti üyeleri ve diğer davetliler katıldı.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer, 21. yüzyılın dinamiği içerisinde bilgiye erişmenin ve kullanmanın büyük ölçüde üretmenin kaynağı olduğunu belirtti. Soyer, "Bilgiye ulaşabilmek, iletişimde hızı yakalamak ve buna bağlı olarak teknolojinin her alanında kendimizi ortaya koymak ve bunu kendi girişim gücümüzle bütünleştirip, kaynaklarımızı doğru kullanarak, yarına doğru yürümenin en büyük teminatı olmaktadır" diye konuştu.

Başbakan, KKTC'nin, Türkiye'nin verdiği destek ve halkın gayretiyle birleşen enerjinin izolasyonları aşarak, dünyayla bütünleşip bu topraklarda gelişme sürecine katkı koyacak kabiliyete sahip olduğunu ifade etti. Soyer, bilimsel gelişmeleri yakından takip ederek gereken girişimleri yapmanın temel görevleri arasında olduğunu dile getirdi.

Türkiye Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise, iletişimde 'patika yollardan otoyollar dönemine' geçildiğine işaret ederek, iletişimde görünmeyen yollar olduğunu, gelişmenin iletişimdeki hızla ölçülebildiğini belirtti. İnternetin başladığı zamandan itibaren gelişen süreci anlatan Yıldırım, ADSL ile hızlı erişimi sağladıklarını ifade etti. Yıldırım, bilgi iletişim teknolojilerinin getirdiği yeniliklerin insan hayatını kolaylaştırdığına işaret ederek, artık ülkelerin gelişmişliğinin ölçütünün bilgisayar

okuryazarlığıyla değerlendirildiğini söyledi. Bu konuda kurtarıcıların gençler olduğuna işaret eden Yıldırım, bilgi toplumuna dönüşme sürecinde en büyük ve önemli kaynağın gençler olacağını ifade etti. Yıldırım, bazı ülkelerde internetin yaşamın her alanında kullanılır bir seviyeye geldiğini ve zamandan ve mekandan bağımsız halde iş görebilir konumda olduğunu belirtti.

Türkiye ve KKTC'nin el ele medeniyet yürüyüşünde nihai hedefe ulaşacağını da vurgulayan Yıldırım, KKTC'yi izole etmeye çalışanların da, fiziki engellemeleri yapabileceğini ancak iletişimin hiçbir engel tanımadığını da unutmamaları gerektiğini kaydetti. Yıldırım, iletişim sayesinde bu izolasyonların hepsinin yıkılmaya mahkum olacağını ve bunun da önümüzdeki süreçte görüleceğini vurguladı. Yıldırım, "KKTC'nin yıllardan beri sürdürdüğü onurlu mücadelesi sonunda noktalanacaktır" dedi.

(MG-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA