KKTC'de 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 33. Yıldönümü

KKTC'de 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 33. Yıldönümü

Kıbrıs'ta Bir Dönüm Noktası Olan, Kıbrıs Türk Halkını Katliamlardan Kurtaran, Barış ve Özgürlüğe Kavuşturan 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı'nın 33. Yıldönümü Cuma Günü Kutlanacak.

KKTC'de 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 33. Yıldönümü

Kıbrıs'ta bir dönüm noktası olan, Kıbrıs Türk halkını katliamlardan kurtaran, barış ve özgürlüğe kavuşturan 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı'nın 33. yıldönümü cuma günü kutlanacak.

Kıbrıs Türk halkı, büyük bedeller ödediği uzun mücadelesinin sonunda 33 yıl önce özgürlüğe ve barışa kavuşmasının coşkusunu, Barış ve Özgürlük Bayramı törenleriyle yeniden yaşayacak. 1963'ten itibaren yoğunlaşan Rum saldırılarına karşı 11 yıl boyunca direnen Kıbrıs Türk halkının imdadına, Garanti ve İttifak Anlaşması'ndan kaynaklanan yetkiyle 20 Temmuz 1974 sabahı yetişen Türk Ordusu'nun başlattığı Mutlu Barış Harekatı'nın yıldönümü nedeniyle KKTC genelinde törenler ve kutlama etkinlikleri düzenlenecek.

Harekat sırasında Kıbrıs Türk halkının özgürlüğe kavuşması uğruna şehit düşenler de, şehitliklerde düzenlenecek törenlerle anılacak, camilerde ve kendi evlerinde ruhlarına mevlidi şerifler okutulacak. Kıbrıslı Türkler'i saldırı ve katliamlara son vererek özgürlüğüne kavuşturan, Albaylar Cuntası idaresindeki Yunanistan'a demokrasinin gelmesini sağlayan Türk müdahalesinin 33 yıl önce adaya getirdiği barış ve özgürlüğün coşkusuna, her yıl olduğu gibi, anavatan Türkiye'nin yanında diğer ülkelerden gelen

heyetler de ortak olacak. Bu yıl da törenler, kutlama etkinlikleri, Türk Yıldızları Akrotim gösterileri yapılacak, konserler ve resepsiyonlar düzenlenecek. 20 Temmuz cuma günü saat 18.00'de Girne Atatürk Anıtı önünde Türk Yıldızları Akrotim gösterisi yaparken, 21.00'de de Girne Kalesi'nde sanatçı Nilüfer konser verecek. 19 Temmuz perşembe günü saat 12.00'den itibaren resmi ve özel binalar bayraklarla donatılacak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Temsilcisi Alpaslan Nazlıoğlu ve eşi yarın saat 15.00'de KKTC'ye gelecek. Türk Silahlı Kuvvetleri'ni temsilen Orgeneral İsmail Koçman ve eşi ise, 19 Temmuz perşembe günü saat 10.00'da, TBMM Başkan Yardımcısı İsmail Alptekin ve eşi ile hükümeti temsilen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve beraberindeki heyet de, aynı gün saat 15.00'te KKTC'ye gelecek.

Etkinlikler çerçevesinde 19 Temmuz perşembe günü Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, saat 08.00'de yabancı gazetecilere Saray Otel'de kahvaltı, 13.00'te de Maçka Restoran'da yabancı parlamenterlere yemek verecek. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise aynı gün saat 11.00'de AKM'de yabancı gazetecilere brifing verecek. Gece de Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu saat 19.30'da Mercure Otel'de misafirlere resepsiyon düzenleyecek. 20 Temmuz cuma günü ise törenlerin ardından Başbakan Ferdi

Sabit Soyer saat 13.30'da Merit Crystal Cove Hotel'de misafirlere öğle yemeği verecek. Saat 19.30'da ise Dome Hotel'de Cumhurbaşkanı Talat'ın resepsiyonu olacak.

Devlet törenlerinin ilki 20 Temmuz Cuma günü saat 08.30'da Boğaz Şehitliği'nde, ikincisi saat 09.00'da Lefkoşa Atatürk Anıtı'nda ve üçüncüsü de 09.30'da Dr. Fazıl Küçük'ün Anıttepe'deki Kabri başında yapılacak. Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki resmi geçit töreni ise saat 10.00'da başlayacak.

(MG-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA