KKTC'de 1. ve 4. Mücahit Alaylarının Sancak Devir Teslimi Yapıldı

KKTC'de 1. ve 4. Mücahit Alaylarının Sancak Devir Teslimi Yapıldı

KKTC'nin Direniş Gücü Mücahitlerinden Kaynaklı Bugünün Modern Ordusu Olan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'na (Gkk) Bağlı 1. Piyade Alay Komutanlığı ile 4. Piyade Alay Komutanlığı'nın Sancak ve Görev Devir Teslim Törenleri Yapıldı.

KKTC'de 1. ve 4. Mücahit Alaylarının Sancak Devir Teslimi Yapıldı

KKTC'nin direniş gücü mücahitlerinden kaynaklı bugünün modern ordusu olan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'na (GKK) bağlı 1. Piyade Alay Komutanlığı ile 4. Piyade Alay Komutanlığı'nın sancak ve görev devir teslim törenleri yapıldı.

KKTC'nin liman kenti Gazimagosa'da bulunan Gülseren Kışlası'nda düzenlenen törende, Kurmay Albay Veli Tarakçı 1. Piyade Alayı'nın emir-komutasını Kurmay Albay Turgay Bülent Göktürk'ten, 4. Piyade Alay Komutanlığı'na atanan Kurmay Albay Kader Kencer de görevi İstihkam Kurmay Albay Mehmet Soğancı'dan devraldı. Görevi devreden alay komutanlarından İstihkam Kurmay Albay Mehmet Soğancı KKTC Ankara Askeri Ataşeliği'ne, Kurmay Albay Turgay Bülent Göktürk de KTBK Komutanlığı emrine atandı.

Törende bir konuşma yapan GKK Komutanı Tümgeneral Mehmet Eröz, son günlerde muhtelif dış ve iç çevreler ve bazı kurumlarca yapılan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve GKK'ya dil uzatılmak suretiyle KKTC'yi yıpratmaya yönelik girişimlerin, GKK tarafından dikkat ve hassasiyetle izlendiğini söyledi.

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören 1. ve 4. Piyade Alay Komutanlıkları'nın tarihçeleri ve albayların özgeçmişlerinin okunmasıyla devam etti. Devir teslim andının okunmasının ardından, sancak devir teslim tutanakları Eröz'ün huzurunda albaylar tarafından imzalandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, hizmet şiltlerini verirken yaptığı konuşmada, görevlerini devreden alay komutanlarının özverili ve değerli çalışmalarda bulunduklarını ifade ederek, yeni görevlerinde başarılar diledi. Cumhurbaşkanı Talat, Ankara Askeri Ataşeliği'ne atanan Soğancı'nın KKTC ve GKK'yı başarıyla temsil edeceğine inandığını belirtti.

Tören, Tümgeneral Mehmet Eröz'ün konuşması ve tören geçişiyle son buldu.

(MG-OYK-OYK-MEF-D)