KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Müzakerelerin Haziran Sonunda Başlayabileceğini Söyledi

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Müzakerelerin Haziran Sonunda Başlayabileceğini Söyledi

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs'ta Çözüm Müzakerelerinin Bir Sorun Olmazsa, Haziran Ayının Sonuna Doğru Başlayabileceğini Söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Müzakerelerin Haziran Sonunda Başlayabileceğini Söyledi

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs'ta çözüm müzakerelerinin bir sorun olmazsa, haziran ayının sonuna doğru başlayabileceğini söyledi.

KKTC'nin devlet televizyonu konumundaki Bayrak Radyo Televizyon Kurumu'nun (BRTK) haberine göre, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Elektrik Mühendisleri Odası'nın 40. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusunda da açıklamalarda bulundu. Çalışma grupları ve teknik komitelerin oluşturulmasında Rum yönetiminin daha önceki sert tutumunu görmediklerini ifade eden Talat, bu çerçevede komitelerin birinin dışındaki başlıklarının belirlendiğini kaydetti. Talat, önümüzdeki hafta ortasında komitelerin bazılarının çalışmaya başlayabileceklerini belirtti.

"Gerçek niyet varsa Kıbrıs sorunu çözülecektir" diyen Talat, sorunun çözümünün yan etkilerinin de olacağını ve piyasaların duruma hazırlıklı olması gerektiğini söyleyerek, "Bu konudaki hazırlık sadece hükümetin değil piyasanın yani özel sektörün de katkısıyla sağlanmalıdır. Ülke ekonomisine artık bir bütün olarak bakılmalıdır. Biz müzakereleri başlattık, çalışmalarımız sürüyor" dedi.

Maliye Bakanı Ahmet Uzun da hükümetin Kıbrıs konusunda bir politika ortaya koyduğunu ifade ederek, Lokmacı kapısını açarak kuzeyin albenisini artırmayı ve ekonomik ve ticari anlamda güneyle rekabet edebilecek duruma gelmeyi amaçladıklarını anlattı.

(MG-EA-EA-NÇ-D)

Kaynak: İHA