KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Brüksel'de

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Brüksel'de

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün Çıkması Durumunda Kıbrıslı Türkler'in Rahatlayacaklarını, Bu Yönde Yoğun Çabalar Harcandığını Söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Brüksel'de

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün çıkması durumunda Kıbrıslı Türkler'in rahatlayacaklarını, bu yönde yoğun çabalar harcandığını söyledi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gelen Mehmet Ali Talat, basına yaptığı değerlendirmede, Kıbrıs sorununun çözüm noktasının BM olduğunu, ancak Rum kesiminin üyeliğinin ardından AB'nin de bir paralel süreç oluşturmasının kaçınılmaz duruma geldiğini belirterek, ''bu alandaki sıkıntılara çözüm bulabilmek ve daha ileri adımlar atabilmek için Brüksel'e geldiğini'' söyledi.

Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün çıkmasının gereği üzerinde duran ve bunun Kıbrıslı Türkler açısından önemine değinen Talat, AB'de Almanya'nın dönem başkanlığıyla birlikte söz konusu tüzük çalışmalarının ivme kazandığını, sağlıklı ve uygulanabilir bir belge hazırlanması için çaba harcandığını belirtti.

Talat, ada içi ticaret için hazırlanan Yeşil Hat Tüzüğü'nde karşılaşılan sorunlara da dikkati çekerek, ''AB ile ilişkileri koparmama isteği ve çabasındayız'' dedi.

Akdeniz'deki petrol krizine ilişkin bir soru üzerine Talat, KKTC'nin de Akdeniz'deki doğal zenginlikler üzerinde ortaklığı ve söz sahipliği bulunduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

''Ada'nın bütünündeki doğal kaynaklarda hakkımız olduğunu söylüyoruz. Ayrıca Türkiye'nin de Akdeniz'deki doğal kaynaklarla ilgili iddia ve talepleri var, bunları haklı görüyoruz. Bir uzlaşmaya varılması için Kıbrıs sorununun çözülmesi gerekiyor.''

Talat, Rum kesiminde gelecek yıl seçimler yapılacağını da hatırlattı ve ''Petrol zengini bir ülke vaadederek seçim kazanacağını uman bir Rum yönetimi var. Seçimlerden sonra petrol çıkarmanın karlı ve mantıklı olmadığını söyleyip vazgeçebilirler'' dedi.

Talat, yarın, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile görüşecek ve çeşitli temaslarda bulunacak.

Kaynak: AA