KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, TBMM Başkan Vekili Aydın'ı Kabul Etti- Akıncı: "Eşitlik, Özgürlük ve...

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, TBMM Başkan Vekili Aydın'ı Kabul Etti- Akıncı: "Eşitlik, Özgürlük ve...

- KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, TBMM Başkan Vekili Aydın'ı kabul etti Akıncı: "Eşitlik, özgürlük ve güvenlik vazgeçmeyeceğimiz temel ilkelerdir"LEFKOŞA - KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için adaya gelen TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın'ı kabul etti.

- KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, TBMM Başkan Vekili Aydın'ı kabul etti
Akıncı: "Eşitlik, özgürlük ve güvenlik vazgeçmeyeceğimiz temel ilkelerdir"

LEFKOŞA - KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için adaya gelen TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın'ı kabul etti.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için adaya gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili Ahmet Aydın'ı kabul etti. Akıncı kabulde yaptığı konuşmada, Türk halkının iradesinin tecelli ettiği yer olan TBMM'nin desteğinin oldukça anlamlı olduğunu kaydetti.
Tüm iyi niyetli çabalara, tüm çözüm gayretlerine rağmen Kıbrıs Rum tarafının yetki paylaşımı konusunda gösterdiği isteksizlik nedeniyle Kıbrıs'ta eşitlik içinde yaşanacak federal bir yapı kurulamadığını anlatan Akıncı, Kıbrıs Türkü'nün dünyadan izole edilmesinin hiçbir haklı yanı olmadığını belirtti. "Bıkmadan mücadeleyi sürdüreceğiz" diyen Akıncı, bir yandan çözüm ve barış perspektifi korunurken, öte yandan da KKTC'nin çok daha iyiye gitmesi için çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi. "Eşitlik, özgürlük ve güvenlik hiçbir şart alında vazgeçmeyeceğimiz temel ilkelerdir" diyen Akıncı çözümün ancak bu ilkeler çerçevesinde mümkün olduğunu aksi halde yan yana yaşamanın şartlarının konuşulabileceğini anlattı. Akıncı, "Müzakere masasını terk eden taraf biz olmayız ama sonuçsuz müzakerelerle bir 50 yıl geçirme niyetinde de değiliz" dedi.
"Haklı davanıza ilişkin her türlü kararı almaya devam edeceğiz"
TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın ise, TBMM'yi temsilen katıldığı KKTC'nin 34'üncü yaşını kutlamanın kendileri için de anlamlı olduğunu kaydetti. TBMM'nin hak mücadelesinde Kıbrıs Türk halkının yanında olduğunu belirten Aydın, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın selamlarını getirdiğini de belirtti. "Haklı davanıza ilişkin her türlü kararı almaya devam edeceğiz" diyen Aydın, KKTC'nin tüm kısıtlamalara rağmen güzel demokrasi uygulamalarını hayata geçirdiğine işaret etti"