Kktc Başbakanı Soyer: Orams Davası Bir Zafer Değil Ama Önemli Bir Başarı

Kktc Başbakanı Soyer: Orams Davası Bir Zafer Değil Ama Önemli Bir Başarı

Lefkoşa (dha) Kktc Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Orams Çifti İle İlgili İngiliz Mahkemesi Tarafından Verilen Kararın Bir Zafer Olmadığını Ancak Kazanılan Davanın Önemli Bir Başarı Olduğunu Söyledi.

Kktc Başbakanı Soyer: Orams Davası Bir Zafer Değil Ama Önemli Bir Başarı

LEFKOŞA (DHA) KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Orams çifti ile ilgili İngiliz mahkemesi tarafından verilen kararın bir zafer olmadığını ancak kazanılan davanın önemli bir başarı olduğunu söyledi.

Bakan Kurulu toplantısı öncesi başkent Lefkoşa’da basına açıklamalarda bulunan Soyer, Kıbrıs sorunun çözümünde en önemli konulardan birinin mal, mülk meselesi olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Hükümetimiz ve Cumhurbaşkanımız Orams çiftine gönülden manevi destek vermiştir. Bu manevi ve gönülden destek toplamında, Orams çifti cesaretle bir hukuk bürosuyla anlaşarak İngiltere mahkemelerinde bir hukuk mücadelesine girmiştir. Bu hukuki mücadelenin sonucunda, uzun ve çetin bir yoldan sonra bugün İngiltere mahkemesi bir karar açıkladı. Bu kararı biz bir zafer olarak yorumlamıyoruz. Hak ettiğimiz çözüm yolunda ve mülkiyet meselselinin, mahkemeler ve bireysel kavgalarla değil görüşme süreciyle ve bütünlüklü çözümün içerisinde sonuçlanması bakımından bir başarı olarak telaki ediyoruz. Bundan ötürü Orams çiftini gösterdikleri cesaretten, onlarla birlikte hareket eden bütün hukuk elemanlarını ve Kıbrıs Türk halkını da Orams çiftine gönül olarak verdiği destekten dolayı kutlarım. Bunun önemli bir başarı olduğunun altını çizerim¨ dedi.

Çözüm olmadan AB’ye üye olan Güney Kıbrıs’taki hakimiyetçi anlayışın uluslararası alanda bu avantajını kullanmak istediğini vurgulayan Soyer, “Hükümetimiz mal tazmin komisyonu yasasını çıkarak, Loizudu davasında olduğu gibi, hukuki boşlukları kendi bölücü emelleri için kullanmaya çalışan Güney Kıbrıs Rum idaresi ile mücadele etmektedir diye konuştu.

Kaynak: DHA