KKTC Başbakanı Soyer'in Cumhuriyet Bayramı Mesajı

KKTC Başbakanı Soyer'in Cumhuriyet Bayramı Mesajı

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Türkiye Cumhuriyeti'nin İlanıyla Türk Halkının Kötüye Giden Yazgısının Tersine Çevrildiğini İfade Ederek, Atatürk'ün Aydınlattığı Yolda ve Gösterdiği Hedef Doğrultusunda İlerlemesini Sürdüren Türkiye'nin, Laik ve Demokratik Yapısıyla Örnek Alınan Bir Model, İstikrar ve Güç Öğesi Durumuna Geldiğini Söyledi.

KKTC Başbakanı Soyer'in Cumhuriyet Bayramı Mesajı

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanıyla Türk halkının kötüye giden yazgısının tersine çevrildiğini ifade ederek, Atatürk'ün aydınlattığı yolda ve gösterdiği hedef doğrultusunda ilerlemesini sürdüren Türkiye'nin, laik ve demokratik yapısıyla örnek alınan bir model, istikrar ve güç öğesi durumuna geldiğini söyledi.

KKTC Başbakanı Soyer, Türkiye Cumhuriyeti'nin 84. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında, Atatürk'ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin 84. yıldönümünü Kıbrıs Türk halkı olarak coşku içinde kutladıklarını belirterek, Türk halkına gün dolayısıyla saygılarını ve en iyi dileklerini sundu. "Türkiye, cumhuriyetin ilanıyla, Türk halkının kötüye giden yazgısını tersine çevirmiş, Atatürk'ün aydınlattığı yolda, O'nun gösterdiği hedef doğrultusunda ilerlemesini sürdürmüş, laik ve demokratik

yapısıyla örnek alınan bir model, istikrar ve güç öğesi durumuna gelmiştir" diyen Soyer, Cumhuriyet'in, "Toplumu ümmetten ulus, bireyi kuldan yurttaş konumuna yükselten bir aydınlanma devrimi" olduğunu kaydetti. 29 Ekim'in bir doğuşun ve bir devrimin yıldönümü olduğunu kaydeden Soyer, "Dünya tarihinde seçkin yeri bulunan bu devrim, 20. yüzyılın en büyük çağdaşlaşma hareketlerinden biridir. Türkiye'nin çağdaş ülkeler ve değerler sistemine girebilmesini, orada kalabilmesini sağlamıştır. Atatürk, 'Yaptığımız

ve yapmakta olduğumuz devrimin amacı, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağdaş ve bütün anlam ve biçimi ile uygar bir toplum haline ulaştırmaktır. Devrimimizin temel ilkesi budur' sözüyle, Türk Devrimi'nin çerçevesini ortaya koymuştur" ifadelerini kullandı.

(MG-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA