KKTC Başbakanı Soyer'in Açıklamaları

KKTC Başbakanı Soyer'in Açıklamaları

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Fransa ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (Gkry) Arasında İmzalanan Savunma İşbirliği Anlaşmasının Asla Kabul Edilemez Olduğunu Söyledi.

KKTC Başbakanı Soyer'in Açıklamaları

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Fransa ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında imzalanan savunma işbirliği anlaşmasının asla kabul edilemez olduğunu söyledi.

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı'nın Gazimağusa Bölge Müdürlüğü yeni binasının açılışında Rum tarafı ile Fransa arasındaki savunma işbirliği anlaşması ile Rum tarafının hellim peynirini "hallumi" olarak tescil ettirmek istemesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Soyer, Fransa ile Rum tarafı arasındaki savunma anlaşmasının, 1960 Kuruluş Anlaşması'na, garanti sistemine ve bugünkü tüm gerçeklere aykırı bir durum olduğunu ifade ederek, bu konuda kararlı bir çerçevede mücadelenin sürdürüleceğini belirtti. Başbakan Soyer, "Bu hakimiyetçi anlayışın gündeme getirdiği tüm unsurlara, kendi ulusal ve demokratik değerlerimize dayanarak evrensel değerlerin kuralları ile hukuk, siyaset ve akıl ile mücadele vermeyi sürdüreceğiz" dedi. Soyer, Güney Kıbrıs'ın hakimiyetçi anlayışının, ada coğrafyasının yüzyıllardır en önemli gıda ürünlerinden hellim peynirine "hallumi" dedirtmek için büyük çaba harcadığını ifade ederek, bunun karşısında akıl, sağduyu, kararlılık ve Avrupa'nın temel insani değerlerine dayanan bir yaklaşımla mücadelenin sürdüğünü ifade etti.

Hellimi, "hallumi" diye tescil etmek isteyenlere, gasp ettikleri Kıbrıs Cumhuriyeti'nin iki toplumlu bir cumhuriyet olduğunu ve anayasasında da, Türkçe'nin de iki ana dilden biri olduğunu hatırlatmak gerektiğine işaret eden Soyer, Türkçe'nin adanın iki resmi ana dilinden biri olduğunu vurgulayarak, anayasada bulunan Türkçe'nin bu çerçevede ele alınmasının hiçbir zaman kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Söz konusu girişimin, Bulgaristan'da bir dönem isimlerin değiştirilmesini çağrıştırdığını söyleyen Soyer, Güney'deki hakimiyetçi anlayışın, bu girişimle AB ilkelerine aykırı tutumunu ortaya koyduğunu vurguladı. Soyer, bu konudaki siyasi mücadeleyi, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la birlikte sürdüreceklerini söyledi.

(MG-OYK-OYK-OK-D)