KKTC Başbakanı Soyer:

KKTC Başbakanı Soyer:

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'in Ekibiyle, Kıbrıs Türk Tarafının Avrupa Standartlarına Ulaşmasını Sağlamak İçin 12 Başlık Çerçevesinde AB Uyum Görüşmelerinin Başlaması Konusunda Anlaştıklarını Açıkladı.

KKTC Başbakanı Soyer:

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in ekibiyle, Kıbrıs Türk tarafının Avrupa standartlarına ulaşmasını sağlamak için 12 başlık çerçevesinde AB uyum görüşmelerinin başlaması konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Soyer, bu amaçla Kıbrıs Türk tarafının idari yapısının Avrupa standartlarına yükseltilmesiyle ilgili uyum görüşmelerinin gelecek ay başlayacağını bildirdi.

Başbakanı Soyer, Bayrak Televizyonu'na (BRT) yaptığı açıklamada, Rehn'in ekibi tarafından Avrupa Birliği müktesebatına uyum konusunun 12 başlık altında görüşülmesi amacıyla kendilerine teklif sunulduğunu belirtti.

Brüksel'deki temasları sırasında Rehn'in çalışmalarını yürüten ekibin kendilerine yazılı olarak AB uyum görüşmeleriyle ilgili yazılı teklif sunduğunu kaydeden Soyer, Kıbrıs Türk tarafı olarak bu teklifi değerlendirdiklerini söyledi.

Soyer, 12 başlık çerçevesinde AB uyum görüşmelerinin gelecek ay başlaması konusunda karşılıklı anlaştıklarını açıkladı. 12 başlığın tamamen Kıbrıs Türk tarafının idari yapısının AB standartlarına yükseltilmesini kapsadığını ifade eden Soyer, "Onların teknik ekipleri bizim ekiplerle beraber gerekli çalışmaları yapacak ve hazırlanacak. Tüm yasaların uyumu çerçevesinde ayrıca teknik çalışma yapılacaktır" dedi.

Başbakan Soyer, bir soru üzerine, hiçbir ülkenin kendi başına AB uyum sürecine hazırlanamayacağına işaret ederek, uyum süreci için AB yasa ve mevzuatlarının sorumluluğunu taşıyan tüm AB yetkilileriyle karşılıklı olarak hazırlık yapılması gerektiğini söyledi.

Soyer, Kıbrıs Türk tarafının daha önce kendi başına pek çok hazırlık yaptığını hatırlatarak, bu hazırlıkların AB kuralları çerçevesinde AB yetkilileri ve teknik ekiple birlikte ele alınacağını kaydetti. Soyer, bu nedenle AB'ye hazırlık için Kıbrıs Türk tarafının yaptığı çalışmaların çok önemli olduğunu, ancak esas olanın AB ile gerçekleştirilecek çalışmalar olduğunu vurguladı.

Meclisten geçirilen pek çok yasada AB mevzuatını gözeten teknik çalışmalar yapıldığını anlatan Soyer, Kıbrıs Türk tarafının yaptığı hazırlıkların, gelecek ay başlayacak 12 başlık çerçevesindeki görüşmelerle AB uyum sürecinde tam kurallarıyla yaşama geçirme çalışması olacağını kaydetti.

AB'nin neden Kıbrıs Türk tarafına bu yönde bir teklif sunduğuyla ilgili soruya ise Soyer, Kıbrıs Türk halkının AB'ye uyum sürecinde siyasi irade gösterdiğini ve bunun da Avrupa kamuoyunda ve siyasi merkezlerinde büyük değer taşıdığını söyledi.

Rum tarafının hakimiyetçi anlayışa dayalı politikaları çerçevesinde Kıbrıs Türk tarafının Avrupa standartlarına ulaşmasının engellendiğinin AB tarafından da görülmeye başlandığını anlatan Soyer, bunun sonucunda Kıbrıs Türk tarafına böyle bir teklif sunulduğunu açıkladı.

(MG-ÖK-ÖK-D)

Kaynak: İHA