Kızılırmak Projesi Kasım Sonuna Kaldı

Kızılırmak Projesi Kasım Sonuna Kaldı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkente Su Sağlayacak Kızılırmak Projesi'yle İlgili 'Kızılırmak Projesi Maalesef Ekim Değil Kasım Sonuna Olacak Gözüküyor' Dedi.

Kızılırmak Projesi Kasım Sonuna Kaldı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkente su sağlayacak Kızılırmak Projesi'yle ilgili ''Kızılırmak Projesi maalesef Ekim değil Kasım sonuna olacak gözüküyor'' dedi.

Gökçek, Belediye Evi'nde verilen iftarda gazetecilerin soruları üzerine Başkentin su ihtiyacını karşılamak üzere yapımı gerçekleştirilmekte olan Kızılırmak Projesi'nin bayram tatili dolayısıyla gecikeceğini bildirdi.

Gökçek, bayram tatili dolayısıyla işçilerin memleketlerine gideceklerini ve bu nedenle tekrar işe başlamalarının bir haftayı bulacağını tahmin ettiğini belirterek, şunları söyledi:

''Proje, normalde Aralık ayı sonuna kadar biter, bunu 'Ekim sonuna almaya çalışıyoruz' demiştim. Maalesef Ekim değil, Kasım sonuna olacak gözüküyor. Üç hat olan projenin iki hattının toplam uzunluğu 250 kilometre. Bunun üç kilometresi kaldı. Bu da birkaç günlük iş. Depoların tamamı bayrama kadar bitecek. Motor, pompa ve vantuzlar gelmeye başladı, montajları yapıldı. Onlar da bitince borulara su vermek istiyoruz. Olası arızaları görmek için, borulara bölüm bölüm su vereceğiz. Umut ediyorum, Kasım ayı içinde bu işi bitirmiş olacağız.''

Son dönemde su tüketiminde artış görüldüğüne dikkati çeken Gökçek, barajların ölü havzalarında 120-130 milyon metre küp su olduğunu bunların da kullanılacağını kaydetti.