Kızılay, Arakanlı Müslümanlara Yardım Elini Uzatıyor

Kızılay, Arakanlı Müslümanlara Yardım Elini Uzatıyor

Türk Kızılayı ile Bangladeş Kızılayı arasında, Rohingya Müslümanlarına yardım için Mutabakat Zaptı imzalandı.

Kızılay, Arakanlı Müslümanlara Yardım Elini Uzatıyor

Türk Kızılayı ile Bangladeş Kızılayı arasında, Bangladeşli ihtiyaç sahipleri ve Myanmar'dan kaçarak Bangladeş'e sığınan Rohingya Müslümanlarına yardım için Mutabakat Zaptı imzalandı.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Müdür Ömer Taşlı ve Kızılay görevlileri, Ramazan ayını zor koşullarda geçirmeye çalışan Rohingya Müslümanlarına yardım ulaştırabilmek için Bangladeş'in başkenti Dakka'da bulunuyor.

Bangladeş Kızılayı Genel Merkezi'nde incelemelerde bulunan Akar, Bangladeş Kızılayı Genel Başkanı M.S. Akbar ile hem Bangladeşli ihtiyaç sahiplerine hem de Myanmar'dan kaçarak Bangladeş'e sığınan Rohingya Müslümanlarına ortak yardım etmek amacıyla Mutabakat Zaptı imzaladı.

İmza töreninde konuşan Kızılay Genel Başkanı Akar, iki kurum arasında kalıcı işbirliğinin temellerini attıklarını belirterek, "Bizler iki kardeş ülkenin çocukları olmamızın yanı sıra aynı ilkelere inanan iki kurumun temsilcileriyiz" dedi.

Arakan'daki şiddet olaylarından kaçan Rohingya Müslümanlarının ihtiyaçlarını tespit etmek ve durumu yerinde görmek amacıyla yarın bölgeye gideceklerini belirten Akar, "Ümidimiz ve arzumuz insanların birbirini öldürmediği, ne sebepten olursa olsun katliamların yaşanmadığı bir dünya oluşturmak. Ama ne yaparsak yapalım bu tür katliamlar belli güçler tarafından tahrik edilerek gerçekleştiriliyor" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, dünya liderleri arasında Arakan'da yaşanan katliama karşı çıkan "belki ilk lider" olduğunu anlatan Akar, Türk milletinin bu konudaki hassasiyetinin çok yüksek olduğunu kaydederek, "Dolayısıyla elimizden geldiği kadar Bangladeş Kızılayı ile birlik ve koordinasyon içerisinde Arakanlı sığınmacılara elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız" dedi.

-Bangladeş Kızılayı Başkanı Akbar-

Bangladeş Kızılayı Genel Başkanı M.S. Akbar da imza töreninde yaptığı konuşmada, yıllardır Bangladeş'e sığınan Rohingya Müslümanlarına ellerinden geldiğince yardım etmeye çalıştıklarını söyledi.

Bangladeş'in nüfusunun çok kalabalık olduğunu belirten Akbar, "Bu nedenle Rohingya Müslümanları ile çok fazla ilgilenemiyoruz. Bizim vatandaşlarımızın da ekonomik durumları çok kötü. Belki sığınmacı değiller, ama çok zor koşullarda yaşıyorlar. Bangladeş halkının da dışarıdan gelecek yardıma ihtiyacı var" dedi.

Arakan'daki durumun düzelmesi için Myanmar hükümetine baskı yapılması gerektiğini ifade eden Akbar, "Bizdeki göçmenlere bakabilmemiz için başka ülkelerin desteğine ihtiyacımız var. Uzun dönemli stratejiler geliştirilerek bu sorun çözülmeli. Myanmar onların vatandaşlık haklarını vermiyor" diye konuştu.

-İhtiyaç sahiplerine gıda dağıtıldı-

İmza töreninin ardından iki kurum arasındaki işbirliğinin nişanesi olarak Türk Kızılayı tarafından hazırlanan gıda paketleri Dakka'nın kenar semtlerinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Önceden tespit edilen ailelere verilen kartlarla Bangladeş Kızılayı Genel Merkezi'ne getirilen Bangladeşlilere pirinç, mercimek, şeker, tuz ve sıvı yağdan oluşan paketler verildi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar da yardım dağıtımına eşlik etti.

Muhabir: Mustafa Keleş

Yayıncı: Şermin Coşkun - DAKKA