Kız Kaçırma Olayları İnsan Hakları Kurulu'nda

Kız Kaçırma Olayları İnsan Hakları Kurulu'nda

İl İnsan Hakları Kurulu Toplantısının Konusu Kars'taki Kız Kaçırma Olayları Oldu.

Kız Kaçırma Olayları İnsan Hakları Kurulu'nda

İl İnsan Hakları Kurulu toplantısının konusu Kars'taki kız kaçırma olayları oldu.

Valilik toplantı salonundaki kurul toplantısına Vali Mehmet Ufuk Erden de katıldı.

Vali Erden'in açılış konuşmasıyla başlayan Şubat ayı İl İnsan Hakları Kurulu'nda en ilgi çekici gündem maddesi, Kars'taki kız kaçırma olayları oldu.

Kars Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada,"Kars'ta kız kaçırma olayları görüşülmüş olup, konu bağlamında İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 16. maddesinin a,b,c bentleri ile kız kaçırma olaylarının nedenleri, sonuçları ve nasıl önlenebileceği konuları Sayın Valimiz ve kurul üyelerince değerlendirilmiştir. Resmi kayıtlara yansıyan kız kaçırma olaylarının neden, sonuç ve nasıl önlenebilirliği konularında İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ile İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne yazı yazılarak bilgi istenilmesine ve konunun kurul gündeminde değerlendirilmesine karar verilmiştir."denildi.

Kurulun Şubat ayı toplantısında ayrıca, Kurul üyesi Avukat Kahraman Özçağın tarafından gündeme getirilen, bankalar ile PTT Başmüdürlüğü'nde havale gönderme-alma işlemlerinde vatandaşlardan nüfus cüzdanı fotokopisi istendiğinden bu konuda vatandaşlara kolaylık sağlanması için binalarda gerekli tedbirlerin alınarak fotokopi makinesi bulundurulması konusu görüşüldü. Konu ile ilgili olarak ildeki bankalara ve PTT Başmüdürlüğü'ne yazı yazılması kararlaştırıldı.

Kurul tarafından alınan bir başka önemli karar ise özürlü vatandaşlarla ilgili oldu. Özürlülerin eğitim, sağlık, ulaşım gibi konularda karşılaştıkları sorunlar ile çözüm önerilerini araştırmak üzere, kurul üyeleri Dr.Bahattin Şeker, Özfer Koçak ve Yıldıray İkizler'den oluşan bir komisyon kurulmasına, araştırmanın da rapor halinde kurula sunulmasına karar verildi.

(İD-İRT-Y) 04.03.2008 15:06 TSİ