Kıymet Nine" 83 Yaşında Okuma Yazma Öğreniyor

Kıymet Nine" 83 Yaşında Okuma Yazma Öğreniyor

Biga ilçesinde, yaşam zorlukları nedeniyle okuma yazma öğrenemeyen 83 yaşındaki Kıymet Özcan, haftanın iki günü köyünden ilçe merkezindeki kursa gidiyor Özcan: "Okuma yazmanın yaşı yok. Torunum Aslı'nın desteğiyle geldiğim kursta okuma yazma öğrenip gençlere örnek olmak istiyorum"

Kıymet Nine

SERTEN AKKAYA - Biga ilçesinde, hayat koşullarının zorluğu nedeniyle daha önce fırsat bulamadığı için okuma yazma öğrenemeyen 83 yaşındaki Kıymet nine, bu eksikliğini gidermek için öğrenci gibi yaşayıp kursa katılıyor.

İlçeye bağlı Çavuşköy'de yaşamını sürdüren Kıymet Özcan (83), Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğünce haftanın iki günü Biga Belediyesi Çiçeklidede Bilgi Kültür ve Sanat Evi'nde düzenlenen okuma yazma kurslarına katılmak için iki kilometre uzaklığındaki ilçe merkezine gidiyor.

Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 17 yaşında evlendiğini ve bundan sonra köyünde çiftçilik, hayvancılıkla uğraşmaya başladığını söyledi.

Yaşam şartlarındaki zorluklar nedeniyle okuyamamasının her zaman burukluğunu yaşadığını ancak çocukları ve torunlarının kendisine her konuda destek olduğunu belirten Özcan, "Okuma yazmanın yaşı yok. Torunum Aslı'nın desteğiyle geldiğim kursta okuma yazma öğrenip gençlere örnek olmak istiyorum" dedi.

Özcan, torununun bazı zamanlar gece yarılarına kadar ders çalıştığını ifade etti. Hep onun yanında olmaya çalıştığını anlatan Özcan, "Ben de onun başında beklerdim. Keşke torunumla ben de çabalasaydım da bugüne kadar okumayı öğrenseydim. Nasip bugüneymiş" ifadesini kullandı.

"Hayatım boyunca hiç pazara gitmedim"

Babasının, üç kardeşini okuttuğunu ancak kendisini okula gönderemediğini dile getiren Özcan, çocukluğunda hasır dokuduğunu belirtti.

Çocukluğunda okula gitmenin, aklının köşesinden bile geçmediğini vurgulayan Özcan, şöyle konuştu:

"Fakirlikle geçen hayatımda iki oğlumu okutup büyütebildim. Torunum Aslı'yı da ben büyüttüm. Torunlarımın hepsini seviyorum ama Aslı benimle çok ilgileniyor. Onun isteğini kıramadım, kursa yazıldım. Bu zamana kadar kendi başıma bir kez bile hastaneye gidip doktora çıkmadım. Hep yanımda torunum Aslı vardı. Hayatım boyunca hiç pazara gitmedim. İhtiyaçlarımı hep komşularıma aldırdım. 12 yıl önce eşimi kaybettim. Yalnız yaşıyorum." 

Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürü Ramazan Tasar ise 120 saatlik kursa katılan 6 kursiyere mayıs ayında sertifika vereceklerini ifade etti. - Çanakkale