Kitapçıda 'Harry' Kuyruğu

Kitapçıda 'Harry' Kuyruğu

J.k. Rowling'in Satış Rekorları Kıran Harry Potter Serisinin Son Kitabı Cumartesi Gecce Yarısından Sonra Satışa Çıkıyor

Kitapçıda 'Harry' Kuyruğu

J.K. ROWLİNG'İN SATIŞ REKORLARI KIRAN HARRY POTTER SERİSİNİN SON KİTABI CUMARTESİ GECCE YARISINDAN SONRA SATIŞA ÇIKIYOR

Dünyanın gözü, genç büyücünün üzerinde... İngiliz kadın yazar J.K. Rowling'in yedi kitap olarak tasarladığı dizinin final kitabı 'Harry Potter ve Ölümcül Takdis-Harry Potter and the Deathly Hallows'un İngilizce baskısı cumartesi gecesi piyasaya çıkıyor. Harry Potter adındaki bir çocuğun büyücülük okulunda yaşadığı maceraları konu alan dizinin ilk kitabı 1991'de satışa sunulmuş ve büyük bir başarı yakalamıştı.

İskrail'de tartışma başlattı

Sadece çocukların değil her yaştan okuyucunun ilgisini çeken seri, dünyanın en hızlı satan kitabı, dünyanın en çok satılan çocuk kitabı gibi unvanları da elinde bulunduruyor. ABD ve İngiltere başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde Potter'ın fanatik hayranları günler öncesinden kitapevlerinin önünde kamp kurarak son kitabın ilk baskısından birini satın almak için beklemeye başladı. Öte yandan final kitabının satışa çıkarılma tarihi olan 21 Temmuz, İsrail'de tartışma yarattı. Kitabın İsrail'de dinen kutsal sayılan ve çalışılması yasak olan Şabat'a denk gelmesi aşırı dincilerin tepkisine neden oldu. Cumartesi günü özel bir organizasyonla gece saat 02.01'den itibaren kitabı piyasaya sürmeyi düşünen kitapçılar para cezasına çarptırılmakla tehdit edildi.

Koşar adımlarla rekora gidiyor

Gişe rekortmeni serinin yeni filmi 'Harry Potter ve Zümrüdü Anka Yoldaşlığı' bir hafta içinde dünya çapında elde ettiği 330 milyon dolar gişe hasılatıyla rekora koşuyor

Beyazperdeye uyarlanan serinin son filmi 'Harry Potter ve Zümrüdü Anka Yoldaşlığı-Harry Potter and the of the Phoenix' bir hafta içerisinde bütün dünya çapında 330 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. Uluslararası gişe hasılatlarını derleyen 'box office mojo' sitesinin haberine göre 11 Temmuz Çarşamba günü gösterime giren film, şu anda rekora gidiyor. Yapımın İngiltere sinemalarında elde ettiği gişe hasılatı, bugüne kadar 4 günlük açılış rakamları göz önüne alındığında bu süre içinde elde edilen en yüksek hasılat oldu.

Yeni filmde olmayabilir

Harry Potter karakterini canlandıran İngiliz oyuncu Daniel Radcliffe'in önümüzdeki yıl çekilerek 2008'in sonunda gösterime girecek olan 'Harry Potter ve Melez Prens' isimli yeni filmde oynayıp oynamayacağı henüz kesinlik kazanmadı.

Kaynak: Gecce