'Kısmi Af' Raftan İndi
Haberler » Politika » Haber

'Kısmi Af' Raftan İndi

AKP Mersin Milletvekili Zafer Üskül, Geçen Yasama Döneminde 'Kısmi Af Niteliği Taşıdığı' Eleştirileri Nedeniyle Rafa Kaldırılan Yasa Teklifini Tekrar Meclis'e Getirdi.

'Kısmi Af' Raftan İndi

AKP Mersin Milletvekili Zafer Üskül, geçen yasama döneminde ’kısmi af niteliği taşıdığı’ eleştirileri nedeniyle rafa kaldırılan yasa teklifini tekrar Meclis’e getirdi.

Üskül’ün teklifi yasalaşırsa, hakkında mahkûmiyet kararı verilenler, dosyaları Yargıtay’dan beklenmeden şartlı salıverilecekler. Dava süreci bitmemiş mahkûm, şartlı salıverme hakkına sahip olmuşsa, bu haktan yararlanacak. Tek maddelik yasa teklifinin gerekçesinde, duruşması tutuklu süren veya hükümle tutuklanan sanıkların, şartla salıverilmden yararlanamadığı belirtildi.

Bu durumun, Anayasa’da yer alan hukuk devleti, insan haklarına saygı, eşitlik, adil yargılanma hakkı ilkelerine aykırılık teşkil ettiği ifade edilen gerekçede, Ceza İnfaz Kanunu’na göre, şartla salıvermeden yararlanmanın belli koşulları olduğu belirtildi. AKP’li Zafer Üskül, hazırladığı yasa teklifinin gerekçesinde, şu görüşlere yer verdi: "Hükümlü olması, iyi hal ve benzeri koşulları var. Ancak bir kişi hükümlü duruma gelmemişse, hükümlülüğü konusunda Yargıtay karar vermemişse şartla salıvermeden yararlanamıyor. Bu haksızlığa ve eşitsizliğe yol açıyor. Düzenleme ile dava süreci bitmemiş dahi olsa bir mahkûm, şartlı salıverme hakkına sahip olmuşsa, bu haktan yararlanacak."