BDP'li Kışanak : Her Şey Tek Paket Değildir

BDP'li Kışanak : Her Şey Tek Paket Değildir

27.09.2013 17:27 | Son Güncelleme: 28.09.2013 09:45
BDP'li Kışanak : Her Şey Tek Paket Değildir

BDP'li Gültan Kışanak, Pazertesi günü açıklanması beklenen demokratikleşme paketi için söylenebilecek her şeyi söylediklerini belirtti.

Bdp Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Pazertesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenen demokratikleşme paketi için söylenebilecek her şeyi söylediklerini belirterek, "Süreci ilerletmek için yapılabilecek çok şey var aslında. Yeter ki hükümet süreci ilerletmek konusunda bir iradeye sahip olsun. Bunlar konuşulur, tartışılır ve süreci ilerletebilecek adımlar atılabilir ve her şey tek paket değildir" dedi.

Siirt'te, Belediyenin düzenlediği 4'üncü Siirt Fıstık ve Doğa Festivalinin açılışına, BDP Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili Gültan Kışanak, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir katıldı. Festivale katılanlar Belediye Başkanı Selim Sadak tarafından Belediye önünde karşılanırken, karşılama sırasında Türkçe, Kürtçe ve Arapça yazılı pankartlar taşındı. Esnafı ziyaret eden BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Pazertesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak olan demokratikleşme paketi ile ilgili şunları söyledi:

"Paketle ilgili aslında söylenebilecek her şeyi söyledik. Aslında beklenti oydu ki; bu paket kamuoyuyla, halkla, Kürtlerle tartışılarak hazırlansın ve ihtiyaçlara cevap veren bir paket olsun. Fakat, AKP bu yolu tercih etmedi, kendi mutfağında hazırladığı bir pakettir. Bu nedenle de kendi hedeflerine, kendi politikalarına ulaşan bir paket olacak. Halkın beklentilerini karşılayacağı konusunda ne yazık ki hepimizde şüphe var. Fakat umuyoruz ve diliyoruz ki; bu paket beklentileri karşılar sorunları çözer ve demokratikleşme konusunda süreci ilerleten bir adım olur. Fakat, bu konuda ne yazık ki beklentiler umutlar biraz azalmış durumda. Süreci ilerletmek için yapılabilecek çok şey var aslında. Yeter ki hükümet süreci ilerletmek konusunda bir iradeye sahip olsun. Bunlar konuşulur, tartışılır ve süreci ilerletebilecek adımlar atılabilir ve her şey tek paket değildir."

Yemekten sonra BDP Siirt İl Binası önünde toplanan BDP'li grupla bir araya gelen protokol üyeleri, tef ve davul zurnalar eşliğinde Siirt'in trafiğe kapalı Güres caddesinde yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında Abdullah Öcalan'ın lehine slogan atıldı, posterlerinin açıldığı görüldü. Grup daha sonra Siirt Belediyesi tarafından Güres caddesinde yapılan Celalet Eli Bedırxan Kürtçe Kütüphanesi açılışını gerçekleştirdi. Yaklaşık 2 bin kişilik grup ile yapılan kütüphane açılışında BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder bir konuşma yaptı. İmralı'da Abdullah Öcalan ile daha önce yaptığı bir görüşmede, Öcalan ile aralarında geçen bir diyalogu anlatan BDP'li Vekil Önder, şöyle konuştu:

"BEN BİLMİYORUM DİYE ÖCALAN TÜRKÇE KONUŞTU, SONRA KÜRTÇEYE GEÇTİ"

"Başkan (Öcalan) dedi ki, 'Sırrı bey Kürtçe bilmiyor, onun için Türkçe anlatayım' dedi. Yarıdan sonra Kürtçe'ye döndü, böyledir. Çünkü insan kendi rüyasını gördüğü, ninnisini dinlediği, su istediği dile döner en geç. Siz insanların anasının sütü kadar ak, anasının sütü kadar helal dillerini yasaklarsanız işte başkan bile olsa yarısına kadar konuşabilir. Ana dil insanın derisinin rengidir, ana dil insanın onurudur, haysiyetidir. Sayın Öcalan hepinize selamlarını bu vesileyle gecikmiş olarak getirdik. Sayın Öcalan diyor ki; görüşmeye giden heyete 'Bu devlete bu kadar tenezzül etmeyin ana dil için' diyor. 'Kendi anadilinizi, kendiniz yazın, konuşun, okullarını açın. Buna kim mani olabilir, bu zulmü bu saatten sonra kim yapabilir' diyor. İşte bunun yolu bu kütüphanelerden geçer. Kürt kültürünün, Kürt tarihinin onurlarını onlara emek verenlerin çabalarını böyle anıtsal bir şekilde şehrin tamda merkezine kondurmaktan geçer. Ben bütün Siirt halkını başta Belediye başkanımız, yöneticilerimiz olmak üzere kadınlarımız, gençlerimiz olmak üzere hepsini bu çabalarından dolayı tebrik ediyorum." - Siirt

BDP'li Kışanak : Her Şey Tek Paket Değildir
BDP'li Kışanak : Her Şey Tek Paket Değildir
BDP'li Kışanak : Her Şey Tek Paket Değildir
BDP'li Kışanak : Her Şey Tek Paket Değildir
BDP'li Kışanak : Her Şey Tek Paket Değildir
BDP'li Kışanak : Her Şey Tek Paket Değildir

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: BDP'li Kışanak : Her Şey Tek Paket Değildir - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.9.2020 17:36:28. #1.14#
title