Kış Lastiği Uygulaması

Kış Lastiği Uygulaması

Gümüşhane Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, sürücüleri kış lastiği konusunda uyarıyor

Kış Lastiği Uygulaması

Gümüşhane Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, sürücüleri kış lastiği konusunda uyarıyor.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kış lastiği uygulamasının 1 Aralık'ta başladığı ve 1 Nisan'da sona ereceği belirtildi.

Sürücülere, kış lastiği uygulamasının zorunlu olduğunun uygulamalı olarak anlatıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kay dedildi:

"Kış lastiği kullanımı zorunluluğu, tüm otobüs, çekici, tanker, kamyon, minibüs ve kamyonet türü araçlar ve Karayolu Taşıma Yönetmeliğince 'A' türü yetki belgelerine kayıtlı otomobiller için geçerlidir. Yolculuk sırasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak yedek lastiklerin de kış lastiği olması zorunludur. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği statüsünde değerlendirilmektedir. Kamyonet, minibüs ve A türü yetki belgelerine kayıtlı otomobil türü araçların tüm lastiklerinde kış lastiği takılması zorunludur. Kış lastiği zorunlu olduğu halde kullanmayan araç sürücülerine, kanun hükmünde kararname gereğince lira tutarında idari para cezası uygulanır ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine, denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir." - Gümüşhane