Kırşehir: Kırşehir Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı

Kırşehir: Kırşehir Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı

Kırşehir Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Belediye Başkanı Halim Çakır başkanlığında toplandı.

Kırşehir: Kırşehir Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı

Kırşehir Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Belediye Başkanı Halim Çakır başkanlığında toplandı.

Kırşehir Belediyesi Kent Konseyi'nin yürütme kurulu üyeleri, Belediye Başkanı Halim Çakır başkanlığında Belediye Sosyal Tesisleri'nde bir araya geldi. Toplantıya Kent Konseyi Genel Sekreteri araştırmacı-yazar Adnan Yılmaz, Ahi Evran Üniversitesi, İnşaat Mühendisleri Odası, Ticaret Odası, Mimarlar Odası, Esnaf Odaları Birliği, İl Genel Meclisi temsilcilerinin yanı sıra inşaat mühendisi Şaban Aksoy, makine mühendisi Ömer Çetiner, işadamı Mehmet Altın ile teknik bilgi desteği akışının sağlanması amacıyla Belediye Eğitim ve Kültür Müdürü Ekrem Öztürk, İmar Müdürü Cafer Türkmenoğlu, şehir plancısı Ali Baltacı, harita mühendisi Hasan Yavuz da katıldı. Kırşehir'in yakın ve uzak kentsel sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda, 2006 ve 2007 yıllarında Kent Konseyi'nin gündemine girecek öncelikli konular belirlendi. Yürütme kurulu üyelerinin tümünün görüş ve düşünceleri alınırken, toplantının her ay gerçekleşeceği bildirildi.

Toplantı sonunda gündeme alınacak konularla ilgili Kent Konseyi Genel Sekreteri Adnan Yılmaz tarafından açıklama yapıldı. Yılmaz, Çevre Bakanlığı'nca yürütülen Nevşehir, Niğde, Aksaray ve Kırşehir'i kapsayan 1/100.000 ölçekli çevre planı raporlama çalışmalarının başladığını hatırlatarak, "Kırşehir Belediyesi'nin yetki alanına giren 1/25.000 ölçekli Kent Çevre Düzen Planı hazırlanacak. Bu plandan geriye dönüş olmayacağı ve konu Kırşehir'in geleceği açısından son derece önem ifade ettiği için çevre planının Kent Konseyi'ne taşınarak, irdelenmesinde yarar görüldü" dedi.

"AHİ ÜNİVERSİTESİ YENİ KAMPÜS ALANLARI BELİRLENECEK"

Resmi Gazete'de yayınlanarak yasalaşan Ahi Evran Üniversitesi için yeni kampüs alanlarının belirlenmesi için kolları sıvadıklarını da belirten Yılmaz, "Kampüs alanlarının üniversitenin hızla gelişmesi için aciliyet oluşturduğu üzerinde mutabık kalan yürütme kurulu üyeleri, gerek belediye imar sınırları içinde gerekse imar sınırları dışında Hazine'ye ait bölgelerde ciddi bir etüt çalışmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Üniversite, valilik ve belediye koordinasyonuyla alternatif kampüs alanlarının Kırşehir Kent Konseyi gündemine alınmasına oy birliğiyle karar verildi" diye konuştu.

Toplantıda kentsel çevre ve imar düzeninin yeniden gözden geçirilmesinin de gündeme geldiğini vurgulayan Yılmaz, özellikle fuar, şehir terminali, Ahi Evran Camii çevre ve imar düzeni, resmi kurumların nerelere konuşlanması gerektiği ve yeni mezarlık alanlarının tespiti üzerinde önemle durulduğunu kaydetti. Yılmaz, "Çocuk, kadın ve gençlik meclislerinin oluşturulması, kentte demokratik katılımın özendirilmesi anlamında büyük ilgi ve destek gördü. Kent Konseyi'ne bağlı olarak çocuk, gençlik ve kadın meclislerinin oluşturulmasına karar verildi. Meclislerin oluşturulması için Belediye Eğitim ve Kültür Müdürü Ekrem Öztürk'e ve tüm bu gündemlerin iyi bir alt çalışmayla Kent Konseyi'nin 2006-2007 toplantısında gündeme alınması için Kent Konseyi Genel Sekreterliği'ne talimat verildi" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA