Kırsal Alanda Yaşayan Kadınların Sorunları Mardin'de Ele Alınıyor

Kırsal Alanda Yaşayan Kadınların Sorunları Mardin'de Ele Alınıyor

'Bölgesel Kırsal Alanda Kadın Çalıştayı'nın 6'ncısı Mardin'in Midyat İlçesinde Başladı.

Kırsal Alanda Yaşayan Kadınların Sorunları Mardin'de Ele Alınıyor

'Bölgesel Kırsal Alanda Kadın Çalıştayı'nın 6'ncısı Mardin'in Midyat ilçesinde başladı. Kırsal alanda yaşayan kadınların durumunu ele almak ve bu konudaki gelişmeyi etkileyen temel problemleri tespit edip çözüm yolları geliştirmek amacıyla düzenlenen çalıştay üç gün sürecek.

Matit Otel toplantı salonunda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başlayan toplantıya Mardin Valisi Hasan Duruer, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdür Yardımcısı Osman Şimşek, Mardin İl Tarım Müdürü Hasan Çebi, Midyat Kaymakamı Fatih Akkaya, Belediye Başkanvekili Metin Kutlu, sivil toplum temsilcileri ile kadın çiftçiler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Tarım Müdürü Hasan Çebi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü (TEDGE) tarafından organize edilen toplantının Mardin'de yapılmasından dolayı memnun olduklarını belirtti. Çebi, "Üç gün sürecek olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden toplam 11 ilden gelen akademik personel, sivil toplum temsilcileri ve kadın çiftçilerin katılacağı toplantımıza, bölgede kırsal alanda çalışan kadınlarımızın sorunlarını tespit etmek ve bu sorunlarla ilgili çözüm yolları geliştireceğine inancım sonsuzdur." dedi.

Kadın çiftçi Fatma Gökçen ise kırsal alanda yaşayan kadınlara yönelik gerçekleştiren bu çalıştayda sorunları konuşma imkânı bulacaklarından dolayı memnun olduklarını belirterek, bölgede yaşanan kadın sorunlarından söz etti.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdür Yardımcısı Osman Şimşek, konuşmasında şunları dile getirdi: "Bakanlığımızın ilk olarak Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü de içine alacak şekilde 15-17 Ekim 2008 tarihinde Ankara'da 'Kırsal Alanda Kadın Çalıştayı' yapmıştır. Çalıştay süresince ortaya konan sorunlara çözüm önerileri geliştirmesi ve bunları kısa, orta ve uzun vadeli hedefler doğrultusunda uygulamaya konulmasıyla hem ailenin hem de toplumun gelişmişlik düzeyini ve yaşam katkısının artırmayı hedeflemiştir. Bu doğrultuda 2009 yılı itibariyle 9 tarım bölgesi dikkate alınarak bölgesel çalıştaylar yapılmakta, kırsal alandaki sorunlar belirlenmekte. 2010 yılında ilk olarak Tekirdağ, Tokat'tan sonra Mardin'de yapıldı. 2011 yılında da son üç bölgede yapılacak çalıştayın ardından uluslar arası çalışma yapılacak."

Mardin Valisi Hasan Duruer, Mardin nüfusunun yüzde 60'ının köylerde yaşadığına dikkat çekti. Türkiye'de genelinde ise halkın yüzde 30'unun köylerde, yüzde 70 civarında şehirlerde yaşadığını aktaran Duruer, "Bu demektir ki önümüzdeki 5 veya 10 yıl içerisinde Türkiye ortalamasını yakaladığımız zaman en az 250 bin insanın şehre göç etmesi manasına geliyor. Dolayısıyla problemleri beraberinde getiriyor. Mardin'de yaklaşık olarak okuma-yazma oranı yüzde 80, 150 bin insanımız okuma yazma bilmiyor, maalesef bunun yüzde 80'i kadınlarımızdan oluşuyor. Hane başına düşen nüfusumuz 7,8 memurlar olmadığı zaman 10 ve üzerinde. Türkiye ortalaması 3,9 yani çok çocuklu aileler çok önemli problem teşkil ediyor." şeklinde konuştu.

Çocuk yaşta kızları evlendirmenin bölgenin en önemli problemlerinden biri olduğunu vurgulayan Duruer, "Bu gerçekler hepimizin bildiği gerçekler, önemli olan problemlere nasıl çözüm bulacağız. Biraz önce arkadaşlarımız Mardin'i anlatırken, Mardin'de az konuşup çok gezmek lazım. Fakat fiiliyattan bunu icraata dökecek çözüm önerileri beraberinde getirmemiz gerekiyor. Biz Mardin'de şunu yapmaya çalışıyoruz, sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapmaya çalıyoruz. Fikrine, zikrine düşüncesine bakmaksızın bir tek kadına, bir tek çocuğa dahi faydalı olsa biz bu sivil toplum örgütlerini baş tacı yapıyoruz. Üniversitelerle işbirliği yapıyoruz, sorunların özüm yolu eğitimden geçiyor." ifadelerini kullandı.

Daha sonra merkezi bilim komitesi üyesi Doç. Dr. FüsunTerzioğlu bir sunum yaptı.