Kırmızı listeyle koruma altına alınan köpek balığı ölü olarak sahile vurdu

Kırmızı listeyle koruma altına alınan köpek balığı ölü olarak sahile vurdu

Kırmızı listeyle koruma altına alınan köpek balığı ölü olarak sahile vurdu Çanakkale kent merkezinde altı solungaçlı canavar olarak bilinen boz camgöz türü köpek balığı, ölü olarak sahile vurdu.

19.05.2020 18:43 | Son Güncelleme: 19.05.2020 18:44

Kırmızı listeyle koruma altına alınan köpek balığı ölü olarak sahile vurdu

ÇANAKKALE - Çanakkale kent merkezinde altı solungaçlı canavar olarak bilinen boz camgöz türü köpek balığı, ölü olarak sahile vurdu.

Çanakkale'de bu akşam saatlerinde sahilde yürüyüş yapan vatandaşlar, kıyıya yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda ölü ve boydan boya yarılmış bir köpek balığı vurduğunu gördüler. İlk önce tedirgin olan vatandaşlar, daha sonra ölü köpek balığının bol bol fotoğraflarını çektiler.

Kırmızı listeyle koruma altında

Kıyıya vuran köpek balığının, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından kırmızı listeyle koruma altında tutulan, nesli tükenmekte olan ve Latince ismi "Hex Anchus Griseus" altı solungaçlı köpek balığı olduğunu belirten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezginer Tunçer, "Halk arasında bu balık boz cam göz olarak bilinen bir balık. Altı yarıklı canavar olarak tabir edilen balık hassas türler arasında bulunmakta ve boyları 5 metreye kadar ulaşmakta. Balık büyük ölçüde zarar görmüş durumda. Karın bölgesinden yaralanmış. Benim tahminim bu zarar büyük tekneler tarafından verilmiş. Çünkü bizim küçük balıkçılarımız bundan korkarlar ve zarar vermezler. Bu balığın bir özelliği ise canlı doğuruyor izlenimini veren derin deniz balıklarındandır. Bu balık kesinlikle insanlara saldırabilen bir balık değildir. Balık çok derin sularda yaşamaktadır" dedi.

Kısa sürede kokmaya başlayan köpek balığından rahatsız olan vatandaşlar, durumu belediye ekiplerine bildirilirken, boydan boya yarılan köpek balığının kim ya da kimler tarafından öldürüldüğü henüz belirlenemedi.

Kırmızı listeyle koruma altına alınan köpek balığı ölü olarak sahile vurdu

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kırmızı listeyle koruma altına alınan köpek balığı ölü olarak sahile vurdu - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.9.2020 03:34:46. #1.15#
title