Kırmızı Forma Kazandırıyor

Kırmızı Forma Kazandırıyor

İngiliz Araştırmacıların Araştırmasına Göre, Kırmızı Formalı Futbol Takımları, Diğer Takımlara Göre Daha Çok Maç Kazanıyor. Buna Göre, Fener Dezavantajlı, Liverpool Avantajlı!

Kırmızı Forma Kazandırıyor

İngiliz araştırmacıların araştırmasına göre, kırmızı formalı futbol takımları, diğer takımlara göre daha çok maç kazanıyor.

Durham ve Plymouth üniversitelerinin bilim adamları, İngiliz takımları Manchester United, Liverpool ve Arsenal'in son yıllardaki, Nottingham Forest'ın da geçmişte elde ettiği başarıların ve çok sayıda kupa kazanmasının forma renkleriyle de ilgisi bulunduğu görüşünde birleşiyor.

Araştırmacılar, kırmızı rengin, doğada erkek saldırganlığı ve gözleri üzerine çekme ihtiyacı ile bağdaştığını belirtiyor.

Takımların gerçek renklerini taşıyan formaları giydikleri iç saha maçlarını inceleyen araştırmacılar, "şaşırtıcı" bir sonuçla karşılaştıklarını, kırmızı formalı takımların, mavi, sarı ya da portakal renkli formalı takımlara göre daha sık maç kazandığının ortaya çıktığını kaydediyor.

Plymouth Üniversitesinden Profesör Robert Barton, bunun 2 şekilde açıklanabileceğini belirtiliyor.

Barton'a göre, verdikleri destek çok önemli olan taraftarların belli bir neden olmadan desteklediği takımlar arasında kırmızı formalılar daha fazla buluyor.

Barton, diğer nedenin de sahada kırmızı rengi formasında taşımanın "psikolojik avantaj" sağlaması olduğunu düşünüyor.

Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde bu yıl çeyrek finale kalan 4 İngiliz takımından Arsenal, Liverpool ve Manchester United'ın formalarında kırmızı renk bulunduğu kaydediliyor.

Kaynak: AA