Kırmızı Benekli Alabalık Bölge İçin Önemli Gelir Kaynağı
Haberler » Güncel » Haber

Kırmızı Benekli Alabalık Bölge İçin Önemli Gelir Kaynağı

Erzincan-kemah Karayolundaki Tesislerde Yetiştirilerek Piyasaya Satılan Kırmızı Benekli Alabalık Bölge İçin Önemli Bir Gelir Kaynağı.

Kırmızı Benekli Alabalık Bölge İçin Önemli Gelir Kaynağı

Erzincan-Kemah karayolundaki tesislerde yetiştirilerek piyasaya satılan Kırmızı Benekli Alabalık bölge için önemli bir gelir kaynağı.

Kemah karayolu 8. kilometre Behtahtı mevkiinde Bal Et Alabalık Yetiştirme Tesisi sorumlusu Serdal Özbek (50), vurdukları sondajla çıkan doğal soğuk sular ile yetiştirdikleri Kırmızı Benekli Alabalıkların, doğal ortamda yetişen ile aynı lezzette olduğunu söyledi.

Tesislerin 2005 yılında 20 dönüm arazi üzerine kurulduğunu ifade eden Özbek, "Tesislerimizde 13 adet doğal havuz, 5 tane de büyük beton havuzumuz var. Tesisimizde alabalık türlerinden Kırmızı Benekli Alabalığı öncelikli yetiştiriyoruz. Ayrıca, tesisimizde Albino, Alaska ve Gökkuşağı türü alabalık da yetiştiriyoruz. Kırmızı Benekli Alabalık doğal ortamda yetişen soğuk suyu seven bir balık türüdür. Her yerde yetişmiyor. Bizim buradaki suyumuz soğuk ve berrak olduğu için tesislerimizde yetişiyor." dedi.

Kırmızı Benekli Alabalık'ın eklem ağrılarına, romatizmal ağrılara ve bunun gibi bazı hastalıklara şifalı geldiğini ifade eden Özbek, "Eti diğer balıklara göre daha gevrek ve daha lezzetli. Kırmızı benekli alabalık çok hareketli bir balık olduğu için her ortamda yetişmiyor ve yetişme süresi de çok uzun bir balık, balığı yiyilebilir hale gelmesi 2 seneyi alıyor. Döllenme ve yetiştirmesine gelince de her yıl yavru alınamıyor. Yetiştiği suyun çok soğuk olması gerekiyor. Balığın yetiştirilmesi ve üretilmesi çok zahmetli olduğu için biraz pahalı bir balık. Talep var ama anlaşmalı olduğumuz market ve lokantalara yetiştiriyoruz şimdilik, şehir dışına satışımız yok." diye konuştu.

(CİHAN)