Kırkpınar Haftası Sessiz Başladı

Kırkpınar Haftası Sessiz Başladı

Geleneksel 649. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası Kortej Yürüyüşü ile Başladı.

Kırkpınar Haftası Sessiz Başladı
21.06.2010 22:07 | Son Güncelleme: 21.06.2010 22:07

Geleneksel 649. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası kortej yürüyüşü ile başladı.

Belediye binası önünde toplanan yüzlerce kişi bando eşliğinde Atatürk Anıtı önüne kadar yürüdü. Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde 2'si Edirneli 11 askerin şehit düşmesi nedeniyle bügünkü Ziynet Sali konseri iptal edilirken, belediye bandosu sadece askeri marşlar çaldı.

Edirne Belediye Başkanlığı önündeki kortej yürüyüşüne Edirne Valisi Gökhan Sözer, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, 649'nci Kırkpınar ağası Seyfettin Selim, daire müdürleri, Gürcistan, Bulgaristan ve bir çok şehirden gösteri ekipleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Yürüyüşün ardından Atatürk Anıtı önünde toplanan kalabalık ilk önce saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı'nı okudu. Daha sonra Vali Büyük, Başkan Sedefçi ve Kırkpınar Ağası Selim hep birlikte anıta çelenk sundu. Atatürk Anıtı önündeki programın ardından kortej beraberindekilerle birlikte bando eşliğinde Saraçlar Caddesi'ne kadar yürüdü. Törene katılanlar ise terörü lanetlemek için yakalarına siyah kurdele taktılar.

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde PKK'nın saldırısı sonucu şehit olan 2'si Edirneli 11 asker için Türkiye'nin yas tuttuğunu söyledi. Kırkpınar açılış törenlerindeki kutlamaların iptal edilediğini belirten Sedefçi, "Türkiye'yi bölmeye kimsenin gücü yetmedi, bundan sonra da yetmeyecek. 2'si Edirneli 11 vatan evladımızı bu topraklar için şehit verdik. Bugün çok mutlu bir gün olabilirdi, sizlere yapılacak ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verecktim ama şehitlerimiz var kutlama programlarımızı da iptal ettik" dedi.

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim şehit ailelerine başsağlığı dilerek "Türkiye çok şehit verdi ama yıkılmadı. Türkiye'yi yıkmaya kimsenin gücü yetmecek. Çok üzgünüz ülke olarak yastayız.Kırkpınar'ın da hayırlı geçmesini diliyorum." dedi.

Edirne Belediye Başkanlığı, şehit olan askerler için 21-27 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan 649. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası'nın bugünkü açılışında yapılacak olan gösteri, eğlence ve Ziynet Sali konseri iptal edilmişti.

Kaynak: DHA

title