Kırkpınar Güreş Şenlikleri Başladı

Bu Yıl 647.'si Düzenlenen Edirne Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası Kortej Yürüyüşü ile Başladı. Cuma Günü Başlayacak Güreşler Öncesindeki Şenliklerde Kispet Giydirilmiş Bir Bebek Protokolün İlgi Odağı Oldu.

Kırkpınar Güreş Şenlikleri Başladı

Bu yıl 647.'si düzenlenen Edirne Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası kortej yürüyüşü ile başladı. Cuma günü başlayacak güreşler öncesindeki şenliklerde kispet giydirilmiş bir bebek protokolün ilgi odağı oldu.

25 Kasım Şehir Stadı'nda toplanan kortej önce Atatürk anıtına geldi. Burada saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından anıta çelenk konuldu. Kortej daha sonra etkinliklerin yapılacağı Selimiye Meydanı'na hareket etti. Atatürk anıtında yapılan etkinliklerde kispet giydirilmiş 11 aylık küçük bebeği, Vali Mustafa Büyük ve Kırkpınar Ağası Mehmet Cadıl kucağına alarak bir süre sevdi. 647. Kırkpınar Ağası Mehmet Cadıl, "Bugün burada 647. Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası olarak sizlerle olmanın sonsuz mutluluğu içindeyim. Hayatta kendime çeşitli hediyeler belirlemiştim. Bunlardan birisi de babamın bir zamanlar düşlediği acaba 'benim çocuklarımın birinin de bu şerefe nail olur mu' dediği bu güreş ağalıydı. Allah nasip etti, işte ben de bu şanlı görevin ağırlığını bugün omuzlarımda taşıyorum" dedi Edirne Belediye Başkan Vekili Namık Kemal Döleneken de, "Özel ve sıkıntılı dönemde böylesine önemli bir organizasyonun ev sahipliğini yapabildiğimiz için son derece mutluyum ve mutluluğu sizlerin de yaşamasını istiyorum. Edirne'nin Kırkpınar Güreşleri'ni uzaktan seyreden toplum olmaktan çıkması lazım. Bu bayram bizim bayramımız. Bizi bir araya getiren yağlı güreş ve Kırkpınar'dır. Edirneli Kırkpınar'a olan borcunu da ödemek zorundadır" diye konuştu.

Edirne Valisi Mustafa Büyük, Kırkpınar'ın bir kültür mirası olduğunu ifade ederek, "Bugün bizim kültürümüzün medeniyetimizin temel merkezlerinden biri olan Edirne'de yine kültür mirasımızın örneklerinden biri olan Kırkpınar Haftası'nı başlatmak için buluştuk. Bugün AB içinde kendimizi en güzel şekilde ifade edecek bir kültür hareketinin başlangıcını yapıyoruz. Kırkpınar, tek başına Edirne'yi tanıtmak için turizm açısından tek başına bu dahi yetecek ölçüde kıymetli bir etkinlik ve kültür mirasıdır" dedi.

Konuşmaların ardından Edirne Belediyesi Halk Oyunları ekibi, Bursa, Balıkesir, Bulgaristan, Macaristan, Bosna-Hersek ve Romanya'dan gelen ekipler birer gösteri sundu.

(İA-CİN-OK-S)