Kırkpınar Eski Ağası, "Çete Kurmak" Suçundan Beraat Etti

Kırkpınar Eski Ağası, "Çete Kurmak" Suçundan Beraat Etti

Çıkar Amaçlı Suç Örgütü Kurduğu İddia Edilen Kırkpınar Eski Ağası Mustafa Altunhan Beraat Etti. Altunhan, "Hafif Şekilde Yaralamaya Azmettirmek" Suçundan 440 YTL Adli Para Cezasına Çarptırıldı.

Kırkpınar Eski Ağası,

Çıkar amaçlı suç örgütü kurduğu iddia edilen Kırkpınar eski ağası Mustafa Altunhan beraat etti. Altunhan, "Hafif şekilde yaralamaya azmettirmek" suçundan 440 YTL adli para cezasına çarptırıldı. Altunhan'ın liderliğindeki örgüte üye olmakla suçlanan diğer sanıkların da "Örgüt kurmak" suçundan beraatlerine karar verildi. Ancak sanıklardan 11'i hakkında öldürülen Ahmet Çap'ın örgütüne üye oldukları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmasına hükmedildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi''ndeki duruşmaya Mustafa Altunhan gelmezken tutuklu sanıklar Faysal Kaplan ile Ümit Kızılyaprak katıldı. Davayı karara bağlayan mahkeme, çete lideri olduğu öne sürülen Kırkpınar eski ağası Mustafa Altunhan ile yardımcısı olduğu iddia edilen Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) eski Başkanı Bülent Alamut'un da aralarında bulunduğu 18 sanığın örgüt suçundan beraatına karar verdi. Mustafa Altunhan'ın Ahmet Çap'ın öldürülmesi, İsmail Bayoğlu ve Hikmet Açıkgöz adlı şahısların yaralanması eylemlerini azmettirmek suçlarından da beraatına karar veren mahkeme, yerel bir gazetecinin hafif şekilde yaralanmasına azmettirdiği için Altunhan'ı 440 YTL adli para cezasına çarptırdı.

Mahkeme, sanıklardan Ümit Kızıltoprak'ı , Ahmet Çap'ı öldürmek ve ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından 13 yıl, Faysal Kaplan'ı ise, adam öldürmeye yardım etmek, gasp ve ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından 18,5 yıl hapis cezasına çarptırdı. 6 sanık hakkında ise 7 gün ile 10 yıl arasında değişen hapis cezası verildi.

ETSO eski Başkanı Bülent Alamut, "Yaralama ve çalışma hürriyetini engelleme" suçlarından 1 yıl hapis ve bin 118 YTL para cezasına, kardeşi Cavit Alamut ise 6 ay hapis ve 902 YTL adli para cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, Ahmet Çap'ı öldüren sanık Ümik Kızıltoprak'ın da aralarında bulunduğu 11 sanık hakkında örgüte üye olmak suçundan, sanık Ahmet Eser hakkında ise Ahmet Çap'ın öldürülmesine azmettirdiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Kaynak: CHA