Kırkpınar'da Yağlanan Her Güreşçinin Hayali: Altın Kemer

Kırkpınar'da Yağlanan Her Güreşçinin Hayali: Altın Kemer

16.06.2014 11:20 | Son Güncelleme: 16.06.2014 15:28
Kırkpınar'da Yağlanan Her Güreşçinin Hayali: Altın Kemer

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde her pehlivanın hayali altın kemer, 17 yıldır ebedi sahibini arıyor.

Güreş otoriterlerinin "efsane güreşçi" olarak nitelediği Ahmet Taşçı'nın en son 1997 yılında ebedi sahibi olduğu altın kemer, o tarihten sonra her güreşin ardından yeniden Edirne Belediyesi'nin kasasına dönüyor.

Kırkpınar yönetmeliğinde, 3 kez art arda başpehlivanlığa ulaşan güreşçilerin ebedi sahibi olabileceğinin belirtildiği altın kemere, 2 kez Ahmet Taşçı olmak üzere şimdiye dek 4 pehlivan sahip olabildi.

Taşçı, altın kemerin Kırkpınar er meydanında çayıra çıkan her pehlivanın hayali olduğunu söyledi.

En son 1997'de kendisinin ebedi sahibi olduğu altın kemerin daha sonra kimseye nasip olmadığını belirten Taşçı, "Ali Gürbüz geçen yıl altın kemeri aldığında sevinmiştim. Çünkü kemerde ah vardı. Demek ah devam ediyor ki altın kemer döndü dolaştı yeniden Edirne'deki yuvasına geldi" dedi.

Üç kez altın kemerin ebedi sahibi olmaya yaklaştığını ancak hakemlerin haksız kararı nedeniyle yenik sayıldığı için altın kemerin kimseye gitmek istemediğini öne süren Taşçı, "Dost sohbetlerinde espri yaparım ara sıra 'Kemerde ahım var, kimse alamaz' diye. Tabi bu bir espri ama Cenabıhak kimsenin hakkını yedirtmez, bu da bir gerçek. Kemer uzun süre alınmayınca aklıma bu gelir" diye konuştu.

Ali Gürbüz babasına söz vermişti ama...

Ali Gürbüz, 2011 ve 2012'de Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde rakibi Recep Kara'yı, bir sonraki yıl da hemşehrisi İsmail Balaban'ı yenerek üç kez üst üste başpehlivanlık unvanı aldı. Gürbüz, aldığı bu sonuçlarla altın kemerin ebedi sahibi olmayı hak etti.

Atadan güreşçi olan Ali Gürbüz, babası Recep Gürbüz'ün 1988'de Kırkpınar başpehlivanı olarak Antalya'ya getirdiği altın kemeri, "Babamın yarım bıraktığı emaneti alacağım" diyerek güreşlere çıkmıştı.

Babasına verdiği sözü bir anlamda yerine getiren Ali Gürbüz, Edirne'deki güreşlerin bitmesinin ardından altın kemeri babasının mezarına götürerek, dua etmişti. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin 650, 651 ve 652'ncisinde başpehlivan olması nedeniyle altın kemere sahip olan Gürbüz, verdiği numunelerin dopingli çıkması nedeniyle altın kemeri iade etti ve son başpehlivanlık unvanını kaybetti.

Ali Gürbüz, Türkiye Güreş Federasyonu'nun verdiği 15 ay men cezasına itiraz edince Tahkim Kurulu cezayı iki katına çıkardı.

En yakın aday Balaban

Diğer başpehlivanların cüssesine göre daha minyon olan Balaban, geçen yıl sürpriz şekilde ilk kez güreştiği başpehlivanlık boyunda finale kalmasıyla güreşseverleri heyecanlandırmış ve hemşehrisi Gürbüz'le girdiği mücadeleyi kaybederek ikinci olmuştu.

Gürbüz'ün kanında dopingli maddeye rastlanması nedeniyle unvanı yükseltilen Balaban, bu yıl yeniden başpehlivan olmak için çayıra çıkacak. Balaban, bu yıl ve gelecek yıl başpehlivanlık unvanını koruyarak, altın kemerin beşinci ebedi sahibi olmak için kispet giyecek.

Altın kemer serüveni

Kırkpınar Güreşleri Yönetmeliği sonrası verilmeye başlanan altın kemeri alan başpehlivanlar ve aldıkları tarihler şöyle:

Ordulu Mustafa Bük (1966, 1967, 1968), Karamürselli Aydın Demir (1976, 1977, 1978), Denizlili Hüseyin Çokal (1982, 1983, 1984), Karamürselli Ahmet Taşçı (1990, 1991, 1992) ve (1995, 1996, 1997), Antalyalı Ali Gürbüz (2011, 2012, 2013-Geri alındı)

Gostivarlı Mülayim ile Tekirdağlı Hüseyin, 1934 yılında başpehlivanlık için güreşmiş ancak sporcular yenişememişlerdi.

Düzceli İsmail Atay ile Hayrabolulu Süleyman Ertaş, 1947'de başpehlivanlığa güreşmiş ancak bu pehlivanlar diskalifiye edilmişlerdi. 1962 ve 1970'te başpehlivanlık güreşleri yapılmamış, 1975'te ise güreşler yarıda kalmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title