Kırklareli'nde, 'Çocuk Gelinler' Adlı Film Gösterimi

Kırklareli'nde, 'Çocuk Gelinler' Adlı Film Gösterimi

Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel
Kırklareli'nde, 'Çocuk Gelinler' Adlı Film Gösterimi

'Çocuk Gelinler' Projesinin Koordinatörü Selen Doğan, '12-13 Yaşlarındaki Kızlarımız Bazen Kendisinden Yaşça Çok Büyük Erkeklerle Evlendirilebiliyor' Dedi

Merkezi Ankara'da bulunan Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği'nin 'Çocuk Gelinler' projesinin koordinatörü Selen Doğan, '12-13 yaşlarındaki kızlarımız bazen kendisinden yaşça çok büyük erkeklerle evlendirilebiliyor' dedi.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği'nin Sabancı Vakfı'nın desteği ile 54 ilde yürütmekte olduğu, 'Çocuk Gelinler' projesi kapsamında, Kırklareli Belediyesi'nin katkılarıyla, Halk Eğitim Merkezi'nde film gösterimi ve söyleşi yapıldı.

'Çocuk Gelinler' projesinin Koordinatörü Doğan, 'Çocuk Gelinler' adlı ücretsiz film gösterimi öncesi yaptığı konuşmada, projeyle, erken yaşta ve zorla evliliklere dikkat çektiklerini ve bu konu üzerinde uzun yıllardır çalışma yaptıklarını belirtti.

Küçük yaşta evliliklerin Türkiye'de çok yaygın olduğunu ve bunun çok farklı dinamiklerle beslenen bir problem olduğuna işaret eden Doğan, şöyle devam etti:

'Evliliğin halen kadınlar için ulaşılması gereken bir hedef, yaşam döngüsünün bir parçası olarak algılandığını biliyoruz. Toplum yapısında böyle bir zihniyet halen var. Biz doğuyoruz, büyüyoruz, evlenmemiz bizden bekleniyor. Hep bu bize öğretilerek yetiştiriliyoruz, evleniyoruz ve ölüyoruz. Sanki hayat çizgimiz bu şekilde gerçekleşiyor gibi. 12-13 yaşlarındaki kızlarımız bazen kendisinden yaşça çok büyük erkeklerle evlendirilebiliyor. Bu evlilik süresinde şiddete maruz kalabiliyor ve başka olumsuzluklar yaşanabiliyor.

Dolayısıyla bununla mücadele etmek gerektiğine inanıyoruz. Biliyoruz ki bir kentte tek bir kadın bu problemi yaşıyorsa o kentte sorun var demektir. Sadece adını koymak tarif etmek gerekiyordur belki.'

Kırklareli Belediyesi Başkan Vekili Başkur da Türkiye genelinde çocuk yaştaki kız ve erkeklerin evlendirildiğini söyledi.

Bu gerçeğin yalnızca Türkiye'de olmadığını, diğer ülkelerde de bu dramın yaşandığını ifade eden Başkur, 'Bu Kırklareli'nde de var. Belki çok yakınımızda böyle bir olayı gözlemlemişizdir. Kanıksandığından dolayı adını koyamıyoruz. Bu ülkemizin bir gerçeği. Roman vatandaşlarımız arasında bu gerçek maalesef var. Kentimizde, bölgemizin kültürünün dışında buraya göç eden kültürlerde var. Bu sorunun ortadan kalkması için mücadele vermeliyiz. Herkes üzerine düşeni yapmalı' diye konuştu.

Açılış konuşması ve 'Çocuk Gelinler' filminin izlenmesinden sonra, etkinlik söyleşiyle sona erdi.

(NA-MHD) - KIRKLARELİ

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title