Kırklareli'de Kurulması Planlanan Termik Santral - Haberler
Haberi Paylaş

Kırklareli'de Kurulması Planlanan Termik Santral

AA - Haberler | Yerel
Kırklareli'de Kurulması Planlanan Termik Santral

Bir grup çevreci, Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde kurulması planlanan Trakya Entegre Termik Santrali'ni protesto etmek amacıyla bölgede kamp kurdu.

Bir grup çevreci, Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde kurulması planlanan Trakya Entegre Termik Santrali'ni protesto etmek amacıyla bölgede kamp kurdu.

Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) önderliğinde Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve İstanbul'dan gelen çok sayıda çevreci, Beğendik köyünde sabah saatlerinden itibaren çadır kurmaya başladı.

Beğendik köyünde ve Bulgaristan'ın Rezova köyünde eş zamanlı yakılan kamp ateşiyle Trakya Entegre Termik Santral Projesi protesto edildi.

İğneada Belediye Başkanı Tahir Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, termik santral kurulduğu takdirde, bölgeye yapacağı tahribatı düşünmeyi istemediklerini söyledi.

Trakya Entegre Termik Santral Projesi'ni Trakya bölge insanın yanı sıra Bulgaristan vatandaşlarının da istemediğini anlatan Işık, şöyle konuştu:

"Bütün duyarlı vatandaşlara teşekkür ediyorum. Çevreci vatandaşlarımız çadırlarını kurdu, geceyi bölgede geçirecekler. Bulgaristan'ın Rezova şehrinde aynı şekilde protestolar sürüyor. Tepkimizi dile getiriyor ve getirmeye devam edeceğiz. Termik santral ile kömürler yanacak.

Senelik 2 milyon 850 ton kömür yakılacağını biliyoruz. Saatte 360 ton kömür yanacak. Bölgedeki tahribatı düşünmek istemiyoruz. Devletimizin duyarlı olacağına inanıyoruz."

-DAYKO Başkanı Türkkan-

DAYKO Başkanı Nusret Türkkan da cennet gibi bir bölgede termik santral istemediklerini belirterek, kamp yapma amaçlarının termik santrale karşı çıkmak olduğunu ifade etti.

"Bulgaristan ve Türkiye halkı termik santrali istemiyor" diyen Türkkan,

"Longoz ormanlarına yapılması planlanan termik santral için yer seçiminin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bu bölgeyi herkesin görmesi gerekiyor. Yanlış bir proje, doğa dahi bu projeye karşı çıkacaktır. Bütün canlılar bu projeye karşı" diye konuştu.

Muhabir: Özgün Tiran

Yayıncı: Kemal Kaymak - KIRKLARELİ

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title