Kırım'ın Simferopol Belediyesi ile Eskişehir'in Tepebaşı Belediyesi "Kardeş Belediye" Oldu

Kırım'ın Simferopol Belediyesi ile Eskişehir'in Tepebaşı Belediyesi "Kardeş Belediye" Oldu

Eskişehir'de, Tepebaşı Belediyesi ile Kırım'ın Simferopol Belediyesi Arasında "Kardeş Belediye" Protokolü İmzalandı.

Kırım'ın Simferopol Belediyesi ile Eskişehir'in Tepebaşı Belediyesi

Eskişehir'de, Tepebaşı Belediyesi ile Kırım'ın Simferopol Belediyesi arasında "kardeş belediye" protokolü imzalandı.


Tepebaşı Belediyesi'nde düzenlenen törene katılan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, yaptığı konuşmada, bugün tarihi bir gün olduğunu belirterek, "Rus zulmü sebebiyle anavatanlarını terk etmek zorunda kalan Kırım tatarlarına, Osmanlı Devleti kucak açtı. Kırım Türkleri'nin büyük bir çoğunluğu Eskişehir'e yerleşti. Bu şehrin kurulmasında Kırım tatarlarının katkısı büyüktür. Kırım'ın başkenti Simferopol (Akmescit) Belediyesi ile Eskişehir'in Tepebaşı Belediyesi arasında imzalanan bu sembolik anlaşma; sosyal, çevre, kültür, ilim araştırmaları hususlarında işbirliğini öngörüyor. Umarım, bu işbirliği sayesinde Kırım, Türkiye, Ukrayna arasında kurulacak kardeşlik, dostluk köprüleri daha sağlam olacak" dedi.


Simferopol Belediye Başkanı Genadiy Aleksandroviç Babenko da, doğru bir karar aldıklarını ifade ederek, "Elimize böyle bir fırsat geçti. Karşılıklı işbirlikleri sayesinde birbirimize daha yakın olacağız. Birbirimizi daha iyi anlayacağız. Barışta, dostlukta bizi daha güzel günler bekliyor" diye konuştu.


Tepebaşı Belediye Başkanı Tacettin Sarıoğlu ise, Kırım delegasyonunu Eskişehir'de ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. 3 Şubat 2007 tarihinin, Eskişehir ve Akmescit için unutulamayacak bir tarih olacağını vurgulayan Sarıoğlu, şunları söyledi:


"Her türlü ticari, sosyal, kültürel alanlarda işbirliği yapacağız. Kentimizde beğenilen projeleri Kırım'a, oradaki projeleri Eskişehir'e aktarabileceğiz. Maddi ve manevi her türlü proje, bu protokol içeriğinde yer alıyor. Daha önce bir kağıt üzerinde bulunmayan bu kardeşlik, bugün resmiyet kazanmış oldu. Belki ülkemiz açısından da bu işbirliği bir model olacak."


Konuşmaların ardından Simferopol Belediye Başkanı Genadiy Aleksandroviç Babenko ile Tepebaşı Belediye Başkanı Tacettin Sarıoğlu, anlaşma tutanağını imzaladı. İmza töreninden sonra Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, Başkan Sarıoğlu'na kalpak hediye etti. Tepebaşı Belediye Başkanı Tacettin Sarıoğlu da, Kırımoğlu ile Simferopol Belediye Başkanı Babenko'ya birer lületaşından yapılma pipo armağan etti.


Karşılıklı hediye takdiminin ardından sonra eren protokol imza törenine, Kırım'dan Eskişehir'e gelen 11 kişilik heyetin yanı sıra Eskişehir Kırım Derneği yöneticileri de katıldı.


(OÖ)


03.02.2007 16:59 TSİ

Kaynak: İHA