Kırıkkale: Ziraat Odası Başkanı Yılmazer'den Açıklama

Kırıkkale: Ziraat Odası Başkanı Yılmazer'den Açıklama

Kırıkkale Ziraat Odası Başkanı Adnan Yılmazer, Kırıkkale Genelinde Çiftçilerin Sertifikalı Tohumluk Konusunda Sıkıntı Yaşadığını, Konu ile İlgili Olarak Milletvekillerinin İlgili Birimlerle Temasa Geçerek Sorunun Çözümü İçin Çalışmalar Yaptıklarını Söyledi.

Kırıkkale: Ziraat Odası Başkanı Yılmazer'den Açıklama

Kırıkkale Ziraat Odası Başkanı Adnan Yılmazer, Kırıkkale genelinde çiftçilerin sertifikalı tohumluk konusunda sıkıntı yaşadığını, konu ile ilgili olarak milletvekillerinin ilgili birimlerle temasa geçerek sorunun çözümü için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Adnan Yılmazer, çiftçilerin son günlerde, arazilerine ekecekleri sertifikalı tohumluk bulma konusunda sıkıntı yaşadığını belirterek, bu günlerde çiftçiden gelen talebin ancak yarısının karşılandığını söyledi. Yılmazer, "Çiftçilerin il genelinde 10 bin ton civarında sertifikalı tohumluk talebi var. Tarım Kredi Kooperatifleri'ne gönderilen toplam sertifikalı tohumluğun, talebin ancak yarısını karşılılıyor. Sıkıntının giderilmesi için milletvekillerinin devreye girdiğini biliyorum" dedi. Kooperatiflerin ve çiftçilerin bu konudaki bekleyişlerinin devam ettiğini, sıkıntının giderilmesi için de milletvekillerinin Tarım İşletmeleri Genel Müdürü ve Daire Başkanları ile temasa geçerek, Türkiye genelinde görülen bu sıkıntının ortadan kaldırılması için çalışılırken, Kırıkkale'nin öncelikli olarak gündeme alınması için görüşmeler yaptıklarının altını çizen Adnan Yılmazer, sertifikalı tohumlukların kilogramının 690 YKr ve 710 YKr arasında değişen fiyatlarla satıldığını, Kırıkkale'de çiftçilerin alternatif ürünlere yönelmesi konusunda yapılan çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını belirtti.

Özellikle yemlik bitki üretiminde ekilen arazi miktarının oldukça arttığını, ve durumun Kırıkkale'deki tarım açısından sevindirici bir gelişme olduğunu belirten Yılmazer, alternatif ürünlere yönelme konusunda gerek Tarım İl Müdürlüğü'nün gerekse Karadeniz Birlik Kooperatifi'nin çalışmaları ile yeni ürünlerde ekili alan miktarın beklenenden daha fazla oranda arttığını söyledi. Kırıkkale'de alternatif ürünler konusunda yapılan çalışmalarla ve verilen eğitimlerle Kırıkkale çiftçisinin artık daha bilinçli olarak çiftçilik yapmaya yöneldiğini, ilerleyen yıllarda bu gelişmelerin yüzde yüz oranında artmasını beklediklerini kaydeden Yılmazer, şöyle devam etti:

"Buğday ve arpadan zarar eden çiftçilerimiz, Karadeniz Birlik Kooperatifi'nin çalışmaları ile yağlık ay çekirdeği ekimine de ilgi duymaya başladı ve bu yıl dönümde 200 kilogramdan 500 kilograma kadar varan verime ulaşıldı ve Kırıkkale genelinde 20 bin dönümü aşkın alanda yağlık ay çekirdeği ekimi yapıldı. Hükümetin yem bitkilerine verdiği destekten dolayı çiftçi bu alana kaydı. Kırıkkale'deki çiftçiler artık bu yolla zarar eden değil, kar eden çiftçi konumuna gelmeye başladı. Tarım İl Müdürlüğü de bu yöndeki çalışmalarla dikkat çekiyor. Sulu tarıma geçilmesi konusunda valimiz ve milletvekillerinin attıkları adımları taktirle takip ediyoruz."