Kırıkkale Tıp Fakültesi Acil Servisi Yaz Tatiline Girdi

Kırıkkale Tıp Fakültesi Acil Servisi Yaz Tatiline Girdi

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Süleyman Demirel Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Görevli 54 Hemşirenin 18'i Yaz Tatiline Çıkınca Hastanenin Acil Servisi Kapatıldı.

Kırıkkale Tıp Fakültesi Acil Servisi Yaz Tatiline Girdi

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Süleyman Demirel Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde görevli 54 hemşirenin 18'i yaz tatiline çıkınca hastanenin acil servisi kapatıldı.

2000 yılında hasta tedavi hizmetlerine başlayan, 2001 yılında ise hasta ameliyatlarına başlayarak yataklı bir hastane konumuna geçen Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Süleyman Demirel Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde 2004 yılından itibaren de acil poliklinik hizmeti verilmeye başlandı. 3 yıldır aralıksız hizmet veren acil servisin kapıları, hastane personelinin yaz tatiline çıkması nedeniyle geçici olarak kapatıldı.

Konuya ilişkin olarak İHA muhabirine açıklama yapan Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevim Orkun, ''Acil servisin kapanmasındaki sebep sadece hemşire yetersizliğidir. Hastanemizde 54 hemşire görev yapmakta olup, bunlardan 18'i yaz dönemi olduğu için yıllık iznini kullanarak tatile çıktı. Hastanemizde doktor konusunda bir sıkıntımız söz konusu değildir. 36 hemşireyle hizmet vermeye devam ettik, ancak hizmet kalitemiz düşünce yönetim kurulu toplantısında hastane acil servisinin

kapanması kararı alındı. Personel konusundaki yetersizlik geçici bir durumdur, önümüzdeki günlerde servisimiz tekrar hizmete açılacaktır" dedi.

Bir yakınını hastaneye getirdiğinde acil servisin kapalı olduğunu gördüğünde adeta şok yaşadığını dile getiren Murat Üstün ise, "Acil servisin neden kapatıldığını anlamıyorum. Hastane acil servissiz olur mu? Bir de bu hastane eğitim ve araştırma hastanesi. Vatandaşlara haber vermeden bir anda servis kapatılır mı? Böyle bir karar alınmışsa basın yolu ile vatandaşlara bilgi verilmesi gerekmez mi? Hastaneye tedavi için bir yakınımı getirmiştim, baktım ki acil servis kapatılmış. Bir başka hastaneye

yetişmeden hastamız yolda ölse bunun hesabını kim verecek" diye konuştu.

Yıllardır acil servisin çalıştığını söyleyen Gökçe Aydın adlı hasta yakını, "Personel yeterli değil, yaz tatiline gitti diye acil servis kapanır mı? Bu konuda neden daha önce tedbir alınmamış. Hastaların hepsi Yüksek İhtisas Hastanesi'ne ya da Devlet Hastanesi aciline gidecek ve dolayısıyla yoğunluk nedeniyle oralarda da sıkışıklık yaşanacak" şeklinde konuştu.

150 yatak kapasitesine sahip Süleyman Demirel Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde yılda ortalama 75 bin hastaya poliklinik hizmeti, 3 bin 100 hastaya yataklı tedavi ve bin 950 hastaya ameliyat uygulanıyor. Eğitim kadrosunda 7 profesör, 31 doçent, 65 yardımcı doçent ve 138 araştırma görevlisi yer alıyor. Fakülte bünyesinde 42 idari personel ve 86 yardımcı sağlık personeli çalışıyor.

(SY-BÖ-CC-Y)

Kaynak: İHA