Kırıkkale: Kurusıkı Silahlar Korkutuyor
Haberler » Güncel » Haber

Kırıkkale: Kurusıkı Silahlar Korkutuyor

Kırıkkale düğünlerinde 7'den 70'e herkesin elinde olan kurusıkı silahlar korkutuyor. 25 YTL'den başlayan fiyatlarla her yerde bulunan kurusıkı tabancaları kimi meraktan, kimi korunmak, kimi korkutmak, kimi ise düğünlerde sıkmak için satın alıyor.

Kırıkkale: Kurusıkı Silahlar Korkutuyor

Kırıkkale düğünlerinde 7'den 70'e herkesin elinde olan kurusıkı silahlar korkutuyor. 25 YTL'den başlayan fiyatlarla her yerde bulunan kurusıkı tabancaları kimi meraktan, kimi korunmak, kimi korkutmak, kimi ise düğünlerde sıkmak için satın alıyor.

İHA muhabirinin araştırmasına göre, Türkiye'de her yıl yaklaşık 180 bin kişi kurusıkı silah satın alıyor. Türkiye'deki üretimi ve satışı 10 yıllık bir geçmişe sahip olan kurusıkı tabancalar, yıllık cirosu 10 milyon doları bulan bir sektöre dönüştü. 18 yaşını dolduran herkes tarafından bir ikametgah ve nüfus belgesiyle temin edilebilmesi, ayrıca 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu kapsamında tutulmadığı için ruhsata tabi olmaması, kurusıkı silahlara olan talebi arttıran nedenlerin başında geliyor.

Türkiye genelinde ruhsatlı bin 300 av bayiinde satılan yerli kurusıkılar 25 ile 75 YTL'den alıcı bulurken, ithal olanların fiyatı 250 YTL'ye kadar çıkıyor. Şu anda Türkiye genelinde 1 milyon 800 bin kişi kurusıkı silah kullanıyor. Türkiye'de 8 firma tarafından üretilen tabancaların yüzde 30'u ihraç ediliyor. Silahların denetimi seri numaraları ile kesilen faturalar üzerinden, emniyet kuvvetleri tarafından yapılıyor. Gerçek tabancadan ayırt edilemeyen kurusıkı tabancaların mermilerinin tanesi yalnızca 10 YKr.

1999 yılında kuru sıkı tabancalarla işlenen soygun ve gasp suçlarındaki artış nedeniyle dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan tarafından satışı yasaklanan kurusıkılar, sektörün krize girmesiyle yeniden sahneye çıktı. Üretici firmalar Avrupa'daki uygulamayı örnek göstererek yeni yasal düzenlemeler talep etti. Bunun sonucunda 2000 yılı sonunda av bayilerinin kuru sıkı silah satışına tekrar izin çıktı. Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde 2003 yılının Kasım ayında yürürlüğe giren ve Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Oyuncaklar Hakkında Yönetmelik'in Ek 1-20. maddesi gereğince oyuncak kapsamından çıkarılan kuru sıkı silahlar, halen hiçbir yasa kapsamında olmaması nedeniyle hukukçular ve bireysel silahlanma karşıtları tarafından eleştiri konusu. Av malzemeleri dükkanları ya da internet aracılığıyla rahatlıkla temin edilebilmesi ise oluşturabileceği tehlikeleri gözler önüne seriyor. Konya ve İstanbul'da toplam 8 firma tarafından üretilen kurusıkı tabancalar, Amerika, İtalya, Almanya başta olmak üzere ihraç da ediliyor.

Bireysel silahlanmaya savaş açan Kırıkkaleli Köçek Erdal Geyikçi, kurusıkı tabancaların gerçeğinden ayırt edilemediğine dikkat çekerek, "Kurusıkı taşıyanlar bu nedenle gerçek silahlı kişiler tarafından kendini savunma amacıyla karşılık görebiliyor ve ölümler gerçekleşiyor. Ayrıca kurusıkı silahların namlularının değiştirilerek gerçek bir silah gibi kullanımı da söz konusu. Kaldı ki körlük, sağırlık gibi kalıcı zararlar verebileceği gibi kalp krizlerine de sebep olabiliyor. Kuru sıkı silahların en çok satıldığı mekan Kırıkkale. Kırıkkale'de 7'den 70'e herkesin elinde bir kurusıkı silah var. Düğünlerde, milli maçlarda herkes kuru sıkı silah sıkıyor. Ben bir kampanya başlattım ama kimse aldırış etmedi. Düğünlerde silah değil gül atalım" diye konuştu.