Kırıkkale: Kırıkkale İş-kur'dan, İstihdam Garantili Meslek Kursları
Haberler » Yerel » Haber

Kırıkkale: Kırıkkale İş-kur'dan, İstihdam Garantili Meslek Kursları

Türkiye İş Kurumu (İş-kur) Kırıkkale İl Müdürü Nazım Ulu, Önceki Yıllarda Olduğu Gibi 2006 Yılında da İstihdamın Artırılması ve İşsizliğin Önlenmesi İçin Aktif İşgücü Programları Çerçevesinde İş-kur'da Kayıtlı İşsizlere Meslek Edindirme ve Geliştirme ile Kendi İşini Kurmaya Yönelik Çalışmaların Devam Ettiğini Bildirdi.

Kırıkkale: Kırıkkale İş-kur'dan, İstihdam Garantili Meslek Kursları

Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) Kırıkkale İl Müdürü Nazım Ulu, önceki yıllarda olduğu gibi 2006 yılında da istihdamın artırılması ve işsizliğin önlenmesi için Aktif İşgücü Programları çerçevesinde İş-Kur'da kayıtlı işsizlere meslek edindirme ve geliştirme ile kendi işini kurmaya yönelik çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Ulu, yaptığı açıklamada 2006 yılında Kırıkkale Halk Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde 20 kişilik bilgisayarlı muhasebe, 20 kişilik evde hasta ve yaşlılara bakım eğitimlerinin tamamlandığını, 12 kişilik karo fayans döşemeciliği ile 15 kişilik özürlülere yönelik çiçekçilik mesleğindeki eğitimlere de bu ay içerisinde başlanacağını kaydetti.

Kuruma kayıtlı işsiz 20 kişiye Koruyucu Güvenlik Eğitimi verildiğini belirten Ulu, Oziteks firması ile 10 kişilik trikotaj, Ayata Firması ile de 10 kişilik plastik işçiliği istihdam garantili eğitimlerin tamamlandığını anlattı.

Hükümlülere yönelik eğitimlere de değinen Ulu, "Keskin Cezaevi'nde hükümlü ve tutuklulara 20 kişilik bilgisayar işletmenliği, 20 kişilik de radyo televizyon tamirciliği eğitimleri planlandı. Bu eğitimlere yarın başlanacak" dedi.

Türkiye'de Sosyal Destek Projesi'nin 36 ilde uygulanmakta olduğunu ve bu iller arasında Kırıkkale'nin de yer aldığını ifade eden Ulu, İş-Kur kanalı ile meslek edindirme eğitimine katılan işsizlere katıldıkları fiili gün için aylık 100 YTL ile 400 YTL arasında ücret ödediklerini, ayrıca eğitim için ihtiyaç duyulan malzeme bedellerinin bir kısmının da yine İş-Kur'ca ödendiğini belirtti.

Ulu, 2007 yılında Özelleştirme ve Sosyal Destek Projesi kapsamında sivil toplum örgütlerinden ve kamu kurumlarından proje gelmesi halinde istihdam garantili mesleki eğitimlere devam edeceklerini sözlerine ekledi.