Kırıkkale: Kırıkkale Halkı Mehmet Akif Ersoy'u Yeterince Tanımıyor

Kırıkkale: Kırıkkale Halkı Mehmet Akif Ersoy'u Yeterince Tanımıyor

Kırıkkale Kızılırmak İlköğretim Okulu 6. Sınıf Öğrencileri, İstiklal Marşı'nın Yazarı Mehmet Akif Ersoy'un 70. Doğum Yılı Kutlamaları Çerçevesinde 'Mehmet Akif Ersoy'u Ne Kadar Tanıyoruz' Konulu Bir Anket Düzenledi. Düzenledikleri Anket Hakkında Bilgi Veren Türkçe Öğretmeni İlhami Arıkan, Anket Sonuçlarının Çok Kötü Durumda Olduğunu ve Halkın Akif'i İyi Bilmediğini Söyledi.

Kırıkkale: Kırıkkale Halkı Mehmet Akif Ersoy'u Yeterince Tanımıyor

Kırıkkale Kızılırmak İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencileri, İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un 70. doğum yılı kutlamaları çerçevesinde 'Mehmet Akif Ersoy'u Ne Kadar Tanıyoruz' konulu bir anket düzenledi. Düzenledikleri anket hakkında bilgi veren Türkçe Öğretmeni İlhami Arıkan, anket sonuçlarının çok kötü durumda olduğunu ve halkın Akif'i iyi bilmediğini söyledi.

Kamu ve özel kurumlar ile vatandaşlara yapılan ankette başlıca 8 soru soruldu. Yapılan ankettin yüzde 60'ının kamu ve özel kurumlara, yüzde 40'ının ise halka yapıldığını ifade eden okul öğretmeni Arıkan, uygulamaya bin 951 kişinin katıldığını ifade etti. Arıkan, "Halkımıza tüm çocuklarımız iyi niyetle yaklaştı, fakat birçok insan bırakın ankete katılmayı, çocukları dinlemedi bile. Ama biz yılmadan anketimizi yaptık. Vatandaşların yüzde 85'inden fazlası kendini vatanına adamış bir insanı tanımıyordu. Anketi kentte her kesimden insana uygulamaya çalıştık. Emniyet, Milli Eğitim, Belediye ve Valilik gibi kurumlarda çalışan kişilerin anketteki başarısı çok iyi. Liselerde yaptığımız anketteyse yüzde 100'lük bir başarı sağladık. Fakat bin 951 kişinin içerisine liseler dahil değil. Bu anketimizi yapmamızda bizlere yardımcı olan okulumuzun tüm 6. sınıf öğrencilerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Ankete katılanlara, "İstiklal Marşı'nın yazan şairin adını biliyor musunuz? İstiklal Marşı kaç kıtadır?, Mehmet Akif'in şiir kitabının adı nedir? İstiklal Marşı şairimizin şiirlerinden bir tanesinin ismini söyleyebilir misiniz? Mehmet Akif'in asıl mesleğini biliyor musunuz? Bu sene Mehmet Akif'in kaçıncı ölüm yıl dönümüdür? M. Akif İstiklal Marşı'nı kitabına niçin almamıştır? M. Akif'in marşımızı yazdığı Taceddin Dergahı hangi ilimizdedir?" şeklinde sorular sordu.

Okul öğretmenlerinden Arıkan, anket sonuçlarından anlaşılacağı üzere, şairin yeterince tanınmadığını söyleyerek, "Beni en çok üzense İstiklal Marşı şairimizin ismini bile bilmeyen insanların olmasının yanında, ona vatan haini diyen insanların da çıkmasıydı. İstiklal Marşı şairimizin Necip Fazıl Kısakürek olduğunu söyleyenler de oldu. Onun asıl mesleğini sorduğumuzda ise imam, demirci, terzi, çiftçi, ressam, gazeteci, ayakkabıcı, asker, avukat gibi cevaplar aldık" dedi.

Minik öğrenciler Kırıkkale Valisi Mustafa Bahrettin Demirer'i de ziyaret etti. Milli marşımızı ve milli marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy'u halkımızın çok iyi tanıması gerektiğini kaydeden Vali Demirer, "Esasen Ersoy gerçekten Türk milletinin yetiştirdiği en büyük şairlerden birisi, bu yüzden minik öğrencilerimizin istiklal marşımızın şairiyle alakalı bu çalışmasının herkes tarafından takdir edilmesi gerekir" şeklinde konuştu.

Kırıkkale Emniyet Müdürü Salim Akça ise, "Mehmet Akif büyük bir milli şair, aynı zamanda milli ve manevi değerlerimize bağlı birisidir. Eğer toplumumuz halkımızın milli marşımızın yazarını tanıyamıyorsa yazıklar olsun derim" ifadelerini kaydetti.