Kırıkkale: İTO Başkanı Yalçıntaş'ın Kırıkkale Ziyareti

Kırıkkale: İTO Başkanı Yalçıntaş'ın Kırıkkale Ziyareti

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Açılış ve İncelemelerde Bulunmak Üzere Geldiği Kırıkkale'de, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemalettin Akdoğan'ı ve Yönetim Kurulu Üyelerini Ziyaret Etti.

Kırıkkale: İTO Başkanı Yalçıntaş'ın Kırıkkale Ziyareti

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, açılış ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Kırıkkale'de, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemalettin Akdoğan'ı ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti.

Yalçıntaş, ziyarette gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Fransız mallarına yapılan boykot konusunda görüşlerini açıklayan Yalçıntaş, bugüne kadar yapılan boykotun şeklinin yanlış olduğunu savundu. Yalçıntaş, "Tepki göstermek, Türk Milleti'nin doğal hakkıdır. Ancak Türkiye'de üretilen Fransız mallarına karşı boykot, ülke ekonomimize yara verir. İş yapan ticaret erbabımız da zor durumda kalır. Boykot ülkemizde üretilen değil, Fransa'dan ithal edilen mallara karşı yapılmalıdır. Aynı zamanda tepki cılız ve göstermelik değil, daha akılcı, daha güçlü olmalıdır. Devletin tepkisi ile sivil toplum kuruluşlarının tepkisi de farklı olmalıdır" dedi. AB üyelik sürecinde ilerleme raporunun siyasi yönü olmadığını hatırlatan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, "AB İlerleme Raporu, teknik bir rapordur. Bunun siyasi bir yönü yoktur. Bu konuda bizim yapmamız gereken soğukkanlı olarak olayları değerlendirmek, artı ve eksilerimizi gözden geçirmektir. Varsa eksilerimiz onlar üzerinde çalışmaktır. Ancak son süreçte dayatmacı olarak önümüze konan Kıbrıs konusu bulunmaktadır. Kıbrıs'ta işin başından bu tarafa bizler tek taraflı çözüm istemedik. Durumun geldiği noktada izolasyonların kaldırılması gerekir. Kıbrıs'ta izolasyonların devam etmesi, uluslararası hukuk açısından bir ayıptır. AB Türkiye için vazgeçilmezdir ama hiçbir zaman milli menfaatlerimizin gözardı edileceği manasına gelmez" diye konuştu.

Toplantı sonunda Kırıkkaleli işadamlarının yurt dışı gezilerine katılması kararlaştırıldı.