Kırıkkale: Fransa Devlet Nişanı'nın İade Edilmesi Tartışmaları

Kırıkkale: Fransa Devlet Nişanı'nın İade Edilmesi Tartışmaları

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırıkkale Milletvekili ve Parlamenterler Assamlesi Başkan Yardımcısı Vahit Erdem, Gelinen Bu Noktada Fransa ile İpleri Koparmamak İçin Commandeur Milli Nişanı'nı İade Etmek Yerine Bu Mücadelede Daha Akılcı ve Seviyeli Şekilde Yürütme Taraftarı Olduğunu Açıkladı.

Kırıkkale: Fransa Devlet Nişanı'nın İade Edilmesi Tartışmaları

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırıkkale Milletvekili ve Parlamenterler Assamlesi Başkan Yardımcısı Vahit Erdem, gelinen bu noktada Fransa ile ipleri koparmamak için Commandeur Milli Nişanı'nı iade etmek yerine bu mücadelede daha akılcı ve seviyeli şekilde yürütme taraftarı olduğunu açıkladı.

Fransız parlamentosunun aldığı sözde Ermeni soykırımı kanun tasarısı ülkemizde ve dünya kamuoyunda tartışmalara yol açarken, AK Parti Kırıkkale Milletvekili ve Parlamenterler Assamlesi Başkan Yardımcısı Vahit Erdem'in 2004 yılında aldığı Fransız Devlet Nişanını verip vermeyeceği de gündeme gelmişti. Erdem, yaptığı açıklamada, gelinen bu noktada Fransa ile ipleri koparmamak için nişanı iade etmeyeceğini ifade etti. Erdem, "Fransız parlamentosunun aldığı karar şüphesiz Fransa tarihine düşürülmüş kara bir lekedir. Bu karardan Türkiye'den ziyade Fransa'nın zarar göreceğinden eminim. Ben taşıdığım Fransa Devlet Nişanı ile Fransa'ya karşı uluslararası arenada da daha etkili mücadele edeceğime inanıyorum. Fransa Cumhuriyeti tarafından şahsıma tevdi edilen ve en yüksek devlet nişanlarından biri olan Commandeur Milli Nişanı 15 Mayıs 1991 yılında imzalanmış, 13 yıl sonra 2004 yılında sadece ilk Türk olarak bana verilmiştir. Gelinen bu noktada bulunduğum pozisyon itibarıyla ipleri koparmak yerine bu mücadelede daha akılcı ve seviyeli şekilde yürütme taraftarıyım" dedi.